Румъния трябва да получи около 8 милиона дози ваксини срещу Ковид-19 по договора си с Пфайзер за 2022 г., а в договора за 2023 г. са предвидени 19 милиона дози за страната, заяви румънският министър на здравеопазването Александру Рафила в отговор на въпрос във връзка с решението на България да се откаже от покупката на дозите, предвидени от договора, сключен от Европейската комисия през 2021 г., съобщава новинарският сайт Хютнюз.
Рафила заяви, че следващата седмица ще се състои среща на министрите на здравеопазването (на ЕС), на която ще бъде обсъден и въпросът за вече договорените дози ваксини срещу Ковид-19, но отбеляза, че става дума за "задължения, определени чрез търговски договор".
"Ние се присъединихме от самото начало към тези инициативи. Ако си спомняте, Румъния заедно с други девет европейски страни направи това преди много месеци, уведомихме ЕК, уведомихме производителите на ваксини по този въпрос", заяви на пресконференция Рафила, като отбеляза, че става въпрос включително за ваксини, които все още не са произведени, тъй като голяма част от дозите са предвидени в договор, който ще се реализира през настоящата 2023 г.
Министърът заяви, че през следващата седмица предстои да се състои среща на министрите на здравеопазването, на която се очаква да бъдат обсъдени конкретни елементи по тази тема.
"Но едно нещо, което не може да не споменем, защото винаги се изтъква в дискусиите както с ЕК, така и в разговорите с производителите, е, че става дума за задължения, определени чрез търговски договор", посочи здравният министър, след като беше попитан за решението на България да не приема повече дози ваксина срещу Ковид-19, при условие че е унищожила "огромни количества".
Той подчерта, че Румъния се опитва да купува колкото се може по-малко дози ваксини срещу Ковид-19, но "договорните задължения остават".
"Не знам какво могат да направят българите по този въпрос, но се опитваме да направим така, че да имаме уважение и да пестим обществените ресурси. Правили сме го още от началото на мандата, както в момента, когато продадохме 7,5 милиона дози ваксина в началото на 2022 г., както и в последствие, когато бяхме сдържани в покупките, опитвахме се да купуваме възможно най-малко ваксини, но договорните задължения остават, щом няма споразумение между (производителите и) ЕК, която е подписала за и от името на страните членки тези договори, разбира се, със съгласието на страните", посочи Рафила.
Министърът, който пое поста през ноември 2021 г., обвини своите предшественици, че са се ангажирали да купят за 2022 г. и 2023 г. 39 милиона дози ваксини срещу Ковид-19, а това "се превърна в задължение за Румъния".
По думите му е "недопустимо да се купуват ваксини в големи количества и после да се унищожават".
Рафила заяви, че заедно със здравните министри на други държави повдига този въпрос всеки път, когато отиде в Брюксел в опит да се намери "най-доброто решение".
"В крайна сметка Румъния е страна по тези договори, не непременно министерството на здравеопазването, и трябва да намерим разумно решение заедно с правителството, за да решим този проблем, който е много сериозен и хвърля, от моя гледна точка, сянка и поставя въпроси като цяло за ваксинационните програми, не само за Ковид инфекцията, но и за други ваксинационни програми, защото е недопустимо  (...) да се купуват големи количества и после да се унищожават", подчерта той.
На въпрос още колко дози ваксини следва да получи Румъния, здравният министър каза, че не иска "да навлиза в подробности".
Според Рафила в рамките на договора с Пфайзер за 2022 г. Румъния трябва да получи още около 8 милиона дози, а договорът за 2023 г. предвижда 19 милиона дози, от които страната не е получила досега нито една доза.
През януари Рафила заяви за Евронюз Румъния, че властите са принудени да унищожат "няколко милиона дози" ваксина срещу Ковид-19, чийто срок на годност е изтекъл, а по оценките му загубите "превишават 100 милиона евро".
"За съжаление тогава, когато са договаряни в Румъния количествата ваксини, не е била отчетена възможността за използването им и са договаряни дори в моменти, когато разчетите са показвали, че не могат да бъдат използвани (...) Това са големи суми (за унищожените ваксини). Не мога да направя сега точен отчет. Със сигурност превишават 100 милиона евро", посочи министърът.
Според публикуваните от Националния институт за обществено здраве данни от 27 декември 2020 г., когато започва ваксинационната кампания срещу Ковид-19, в Румъния с пълна схема (две дози) са ваксинирани 8 130 345 души. Общо са използвани 16 919 549 дози ваксини срещу Ковид-19, отбелязва Хотнюз.