Валентин Ганев представя "Контрабасът" за 399-и път на сцената на Народния театър
Специално за случая моноспектакълът на един от водещите актьори от трупата ще се изиграе на голяма сцена - нещо, което за последно се случи през 2018 г., когато "Контрабасът" отбеляза своя 300-ен юбилей.
Събитието е на 16 март.
ИЗНЕНАДИТЕ
По традиция, Валентин Ганев ще изненада зрителите на спектакъла - този път в изненадата, която той предпочита да не разкрива, за да не развали удоволствието на публиката, са замесени виртуозните музиканти Слав Бистрев и Жорж Паликарски, както и актьорът Стефан Додуров (който играе в режисирания от Валентин Ганев спектакъл "Теремин: музика, любов и шпионаж“).
През годините всяко юбилейно представление на "Контрабасът" по едноименната пиеса на Патрик Зюскинд се превръща в паметно събитие. За номер 200 на финала звучаха 12 контрабаса, номер 250 завърши като рок концерт, а в 300-тното митичната любима на главния герой "оживя" в плът и кръв в лицето на световноизвестната оперна прима Ина Кънчева, припомнят от Народния театър.
За 399-ото представление Валентин Ганев възнамерява да покани всички, които през годините са участвали в създаването на спектакъла. Ще има изненади и за публиката, които ще бъдат обявени допълнително, казват от театъра.
ЕКИПЪТ, НАГРАДИТЕ, СЮЖЕТЪТ
"Контрабасът" е носител на множество национални театрални награди, сред които “Икар” за режисура, участвал е в на 15 театрални фестивала. Самият Валентин Ганев е играл на сцените на Лондон, Бостън, Ню Йорк, Москва, Белград, Скопие, и е печелил награди “Икар” и “Аскеер” за мъжка роля.
Героят на Валентин Ганев е музикант, влюбен в млада оперна дива. Проблемът му е, че макар и да обича своя контрабас, той е отчаян от неговата незабележимост в оркестъра. Затворен сам в клаустрофобичното пространство на музикалната си стая, той ту се идентифицира със своя инструмент, ту се разграничава, като някъде в движението между двата полюса търси да намери себе си по парадоксален и трагикомичен начин.
Сценографията е на Невена Белева, музикалното оформление - на Валентин Ганев, музикален педагог е: Слав Бистрев.
МАЛКО ИСТОРИЯ
След "Контрабасът", литературен дебют на Патрик Зюскинд, авторът пише "Парфюмът: Историята на един убиец", "Гълъбът", "За любовта и смъртта", "Три истории и едно наблюдение". "Парфюмът" е един от най-известните романи, писани на немски език и една от най-четените книги в света.
"Написах този текст през лятото на 1980 г. Става дума, наред с разни други неща, за съществуването на един човек в неговата малка стая. При писането се ръководех от собствения си опит, защото и аз прекарвам значителна част от живота си в стаички, които напускам с голямо усилие. Надявам се някой ден да открия толкова тясна стаичка, че да се уморя от самотата. Тогава ще напиша пиеса за двама в повечко стаи", казва Зюскинд за "Контрабасът".
Както писа БТА, "Контрабасът", най-дългогодишното представление в репертоара на Народния театър, трябваше да се изиграе на 13 ноември миналата година за 400-тен път, но събитието не се състоя.
/ДД