Общо 16 нови сгради на училища и детски градини ще бъдат изградени със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост
Осемте детски градини ще са в София. По две нови училищни сгради ще бъдат построени в столицата, в Пловдив, Варна и Бургас. Предвидените за целта средства са близо 80 млн. лева, съобщи заместник-изпълнителният директор на Изпълнителната дирекция "Програма за образование" Иван Попов пред БНР, информират от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).
"Стратегически на национално ниво бяха определени конкретно четирите най-големи града в страната, които в последните години регистрират прираст на населението. Там нуждите от нови места в детските градини и училищата е най-осезаемо", каза Иван Попов. По думите му статистиката относно неприетите деца в детски градини показва, че проблемът е най-сериозен в София.
Проектът за нови детски градини на Столичната община трябва да бъде на стойност до 26,6 млн. лева. За нова сграда с капацитет до четири групи се отпускат до 2,6 млн. лева, а за сграда с пет и повече групи - до 4 млн. лв. Допуска се както изграждане на изцяло нови детски градини, така и на нови сгради към съществуващи градини.
Новите училищни сгради трябва да са задължително на съществуващи училища, без значение дали са основни или гимназии. "В тези градове често две училища съвместяват една сграда. Целта е те да могат да преминат на едносменен режим", обясни Иван Попов. Максималният размер на финансирането за едно училище е 6,6 млн. лева. Средствата са предназначени както за строителство, така и за оборудване и обзавеждане на училищата. Те не включват изграждането на STEM кабинети. Такива се предвижда да бъдат създадени отделно във всяко училище в страната.
Процедурата беше обявена на 27 февруари, крайният срок за подаване на проекти от четирите общини е 29 май. Новите сгради трябва да бъдат изградени до май 2026 г.
На 28 февруари БТА съобщи, че нови сгради на общински училища и детски градини ще бъдат изградени в четирите най-големи общини в страната - София, Пловдив, Варна и Бургас. За изграждането им са предвидени близо 80 млн. лв. Средствата са по Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз.
Основната цел на процедурата е създаване на условия за равен достъп до образование чрез изграждане на благоприятна, включваща, иновативна, енергийно ефективна, подкрепяща и мотивираща образователна среда. По този начин ще се повиши мотивацията за учене и самоподготовка, и ще се подобрят образователните резултати на децата и учениците.