Проблемът с доставките не е заради недостиг на газ, а заради недостиг на инфраструктура
Министър Христов разказа за инвестицията на България в терминали в Гърция, както и за историческото споразумение с Турция за ползване на тяхната газова инфраструктура. По думите му всичко това осигурява на страната ни не само възможност да получава втечнен природен газ от световните производители, но и да подпомага преноса за държавите от региона. В тази връзка министър Христов обяви, че в следващите месеци ще се реализират търгове за дългогодишни договори за доставка на LNG (втечен природен газ) на база на вече осигурената инфраструктура.
"Вярвам, че за да има сигурност в енергийните доставки, трябва да се работи на регионално, а не само на национално ниво", подчерта Христов. В продължение на това той разказа за инициативата за проучване пазара на газ сред държавите от Югоизточна и Централна Европа, с което ще може да се идентифицират нужните количества за всяка страна и възможностите за пренос. Целта е на база тази информация да се прецени къде да бъде увеличен капацитетът за транзит и къде да се инвестира в допълнителна инфраструктура.
По думите му това разбиране за сътрудничество е приложено и във визията на министерството за развитие на електроенергийния сектор, тъй като България е основен износител на ток за региона. "Много държави разчитат на нашата електрическа енергия и трябва да бъдем отговорни", допълни министър Христов. Според него това е една от причините България да развива и в бъдеще ядрената енергетика. "За мен ядрената енергетика и възобновяемите енергийни източници са допълващи, не конкурентни технологии", категоричен бе министърът.
Инициативата P-TECC обединява 22 европейски държави и САЩ. На провеждащия се в Загреб форум участват секретарят по енергетика на САЩ Дженифър Гранхолм, представители на Европейската комисия и енергийни министри от Централна и Източна Европа, се посочва още в съобщението.