Представяне и обсъждане на документално-публицистичния филм за Новоселското априлско въстание "Девет глътки свобода" се състоя в БАН
Филмът е по сценарий на член-кореспондент професор доктор на юридическите науки Атанас Семов и на представянето присъстваха президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, заместник-председателят на БАН член-кореспондент д-р Евдокия Пашева, проф. Огнян Герджиков, академици и член-кореспонденти.
Документалният филм "Девет глътки свобода" е посветен на избухването на Априлското въстание от 1876 г. в Ново село, което днес е част от град Априлци.
"Този филм беше направен по три причини. Първата от тях е свързана с това, че Новоселското априлско въстание е може би най-величавото събитие в българската история, което е оставено без заслужаващо внимание в българската историография и е извън учебниците и учебните програми на нашите деца", каза за БТА чл.-кор. проф. д.ю.н. Атанас Семов. "Второ, защото това не е само единственото въстание в Северна България, но е първото и единствено въстание, което обявява българска република и тя просъществува цели девет дни - от 2 до 11 май 1876 г. Това е "Републиката под Мара Гидик"! И затова филмът е озаглавен "Девет глътки свобода" - заради тези девет дни, в които съществува първата българска република, обясни член-кореспондент Семов.
Тази вечер в Големия салон на БАН проф. Атанас Семов заяви: "Аз дължах филма първо на баща си (проф. Марко Семов), който много отдавна, заедно с троянския музеен директор и забележителен съвременен възрожденец Ганко Цанов, започнаха събирателството и направиха една книга и сценарий за игрален филм, озаглавен "Продай нивата и купи пушка", който не видя бял ден". "Дължа този филм и на нашите земляци. Тук са някои от членовете на общинския съвет на община Априлци и се гордея с факта, че кметът на Априлци е мой братовчед и се убеждавам отново какъв изключителен генетичен потенциал носят Ново село, Априлци и троянският край", добави той.
Историческата памет е силна тогава, когато се крепи на истината, каза в словото си след представянето на филма президентът Румен Радев. Той отбеляза, че филмът поражда много въпроси за силата на идеята. Коя е тази идея в момента, която да ни накара да излезем от нашия комфорт и да мислим много по-глобално, много по-напред и най-вече да се обединим зад нея? Има ли такава идея, попита държавният глава.
Крайно време е да се съберем, да седнем на голямата маса, да видим какво ще правим с българските учебници - по български език и литература, история и география, каза още президентът.
Президентът Румен Радев даде пример с Новоселското въстание, за което се разказва в документалния филм, и посочи, че липсва в учебниците по история. Тези събития като Новоселското въстание не са големи по мащаб, но е необхватен духовният им мащаб, отбеляза президентът.
"Благодаря за чудесните думи за филма на президента Румен Радев, който направи рядко по своето звучене държавническо послание тази вечер, и на член-кореспондентите - Александър Костов и Иван Гранитски, и на кмета на Априлци. Благодаря и на Българската академия на науките, която за пореден път е организатор и домакин на българолюбиво начинание", каза член-кореспондент Атанас Семов. Той благодари и на телевизия бтв, че ще излъчи този филм на 3 март от 20:00 часа, като уточни, че това е станало възможно благодарение на режисьора Николай Русакиев.
За филма говориха член-кореспондент Александър Костов, историк, научен секретар на Отделението по хуманитарни и обществени науки на БАН, член-кореспондент Иван Гранитски от Отделението за изкуство и изкуствознание на БАН, и инж. Тихомир Кукенски, кмет на Априлци.
Александър Костов каза, че филмът е направен по всички високи критерии и поздрави усилията на член-кореспондент Атанас Семов да възкреси подвига на българите от троянския край. "Новоселци жертваха пред националния олтар не само имоти и богатство, но и най-ценното - човешкия живот. Героичното въстание на българите от този край, за съжаление, днес е известно само на ограничена част от нашето общество - на някои историци и на родолюбци от този край", каза член-кореспондент Костов.
"Аз смятам, че БАН трябва да застане в началото на един всенароден повик, поход за изцяло и радикално пренаписване на учебниците по история, литература и география, на всичко, в което се говори за национална значимост, идентичност, български език, бащино огнище и майчин език", заяви член-кореспондент Иван Гранитски.
Кметът на град Априлци инж. Тихомир Кукенски каза, че темата за Новоселското въстание е една открита рана както за него, така и за всички жители на града. В това въстание са загинали стотици, опустошен е бил един райски кът, смазани са били надежди, унищожено е било доверие и разрухата е била пълна - духовна и материална, каза инж. Кукенски.
За БТА Атанас Семов подчерта, че Новоселското въстание е много значимо и заради истински всенародното участие в него, не просто на група харамии, на луди глави и смелчаци, а наистина на цялото население. "По тази причина има и забележително участие на жени във въстанието. Особено величав и изумителен е образът на Стояна Драгановска, която не е просто участник, бунтовник, революционер и борец, наравно с мъжете, а има и огромна лична заслуга за спасяването на много хора, защото остава на боевата линия и дълго време стреля, и позволява на жени и деца да се оттеглят високо нагоре в Балкана, за да се спасят в последната фаза на въстанието. Тя е истинската българска Жана д'Арк, тя е съпоставима с Райна Княгиня, ако не е и по-вдъхновяващ образ. След потушаването на въстанието зверствата са не по-малки от онези в Батак. Посечени са стотици мирни граждани, включително всички монахини в Новоселския манастир, които неотдавна бяха канонизирани от Светия синод като мъченици, заедно с мъчениците от Батак", каза член-кореспондент Атанас Семов.
Водещ на церемонията беше големият актьор Мариус Донкин, участващ във филма.