ФАО чертае национални пътни карти за водата в Африка
Ку обясни, че националните пътни карти за водата - стратегии, които ще помогнат за укрепване на управлението на водните ресурси, са важен инструмент за справяне с нарастващите предизвикателства, свързани с доставките на вода, като помагат за постигането на Програмата за устойчиво развитие до 2030 г.
Първият регионален семинар на ФАО, проведен на място в Хараре и виртуално, има за цел да информира африканските страни за цялостната роля на водата в устойчивото развитие и да предостави платформа за обсъждане на правителства, международни организации, гражданско общество, частния сектор и академичните среди и разработване на специфични за страната планове за водата.
Значението на грижата за водните ресурси
Генералният директор на ФАО напомни на участниците, че водата е един от най-ценните ресурси в света и е от основно значение за постигането на всички цели за устойчиво развитие.
"Защото водата е храна, а храната е вода, храната е живот. Над 95 процента от храната, която ядем, се произвежда на сушата, от почвата и водата", подчерта той, предупреждавайки, че сме изправени пред сериозни водни предизвикателства - суша,недостиг на вода, наводнения и замърсяване.
Настоящата климатична криза увеличава честотата и интензивността на сушите и наводненията, което оказва влияние върху производството на храни.
В Африка 289 милиона души (21 на сто от населението) все още страдат от глад или продоволствена несигурност, а повече от 300 милиона на континента живеят в райони, засегнати от ниски и нередовни валежи, което води до суша и недостиг на вода.
"Тези крайности - твърде много или твърде малко вода - оказват влияние върху фермерите, производството на култури, добитъка, продоволствената сигурност, икономиките и поминъка", посочи Ку.
Решенията
Генералният директор, припомняйки, че селското стопанство е отговорно за 70 на сто от глобалното потребление на прясна вода, каза на семинара, че е от решаващо значение да се увеличи производителността на водата, най-вече посредством иновации. По думите му е необходимо също така да се намалят парниковите емисии от селското стопанство чрез устойчиво управление на почвите, за да се предотврати по-нататъшно нарушаване на водния и климатичния цикъл.
Той също така покани африканските страни да разгледат "голямата картина" на интегрираното управление на водните ресурси, за да се справят с нарастващата конкуренция и компромиси между секторите и все повече да работят в партньорства. "Интегрираните стратегии и политики, свързани с водата, с конкретни действия и силна политическа воля, са от решаващо значение за управлението на водата в секторите по холистичен и ефективен начин", подчерта генералният директор на ФАО.
Африка се обедини, за да разработи споделена визия на Конференцията на ООН за водата
При откриването на семинара Енкшъс Джонгве Масуку, министър на земите, земеделието, рибарството, водите и развитието на селските райони на Зимбабве каза, че срещата ще предостави на Африка платформа за развитие на споделена визия и глас на Конференцията на ООН за водата през 2023 г. "Надявам се, че тази колективна позиция ще демонстрира голяма доза колегиалност, голяма доза единство в нашето многообразие и най-важното, ще вземе предвид нуждите и стремежите на гражданите на Африка", подчерта той.
Конференцията на ООН за водата ще се проведе от 22 до 24 март в централата на организацията в Ню Йорк и ще направи преглед на напредъка, постигнат в Десетилетието на действията за водата на ООН. Това ще даде възможност да се запази инерцията и да се повиши осведомеността за ролята на водата в икономиките, обществата и околната среда и да се мобилизират глобални и местни действия по отношение на водата за устойчиво развитие.
За да насърчи колективните действия на национално ниво за разработването на такива пътни карти, ФАО организира регионални семинари за националните пътни карти за водата.
През следващите два дни събитието ще има поредица от кръгли маси на високо ниво, презентации и панелни дискусии за определяне на приложими регионални препоръки, свързани с финансирането, данните, иновациите и управлението, наред с други въпроси, свързани с управлението на водите.
ФАО има много проекти, свързани с управлението на водите в Африка и активно си сътрудничи със страните за разработване на техните национални пътни карти за водата.