Политиката на повишаване на лихвите се е отразила на сметките на ЕЦБ
Тази загуба - преди възстановяването от резервите - е първата, регистрирана от франкфуртската институция от 2004 година насам и е третият последователен годишен спад на резултатите след печалбата от 2,4 милиарда евро през 2019 година, се посочва в комюнике, публикувано днес.
В крайна сметка ЕЦБ е балансирала сметките си, тъй като е успяла да покрие загубата благодарение на вече натрупаните провизии.
Агресивното повишение на основните лихви, което ЕЦБ води от миналото лято, за да се справи с инфлацията, е създало два източника на загуби за франкфуртската институция.
Първият източник е свързан с покупките на ценни книжа, които ЕЦБ осъществява посредством централните банки, което води до изплащане на лихви към тях.
Това е натоварило сметките на ЕЦБ с 2,1 милиарда евро през 2022 година.
От друга страна ЕЦБ е намалила с 1,84 милиарда евро стойността на притежаваните от нея ценни книжа, включително активите, номинирани в американски долари, заради повишаването на доходността на облигациите.
ЕЦБ е повишила и постъпленията си от активи в чуждестранна валута.
След покриването на загубите и балансирането на бюджета за 2022 година, остават 6,6 милиарда евро за покриване на рисковете от бъдещи загуби.
Тази сума обаче може да се окаже недостатъчна, тъй като рисковете за всички портфейли на ЕЦБ се оценяват на 16 милиарда евро в края на 2022 година.
ЕЦБ очаква да "понесе краткосрочни и средносрочни загуби, като прогнозира връщане към печалба в дългосрочен план", според финансов доклад.
Подобно на ЕЦБ централните банки на страните от еврозоната също биха могли да обявят загуби за 2022 година.
ЕЦБ напомня също, че институциите не са "обикновени компании" и "могат да регистрират загуби, продължавайки да функционират ефективно", за да изпълнят основната си задача - поддържането на стабилността на цените.