Непридружените деца, които търсят международна закрила, не избират сами да бъдат бежанци и затова имат нужда от подкрепа и право на интеграция. Те са съпътствани от усещането за откраднато детство и носят травмите от това, което им се случва. Това мнение изразиха участници във форум по случай една година от началото на проекта „Подкрепа за бъдеще“, изпълняван от Сдружение „Каритас София“ в партньорство със "Съвет на жените бежанки в България" и с финансовата подкрепа на Норвежки финансов механизъм, програма „Вътрешни работи“.
По време на събитието експерти от Държавната агенция за бежанците (ДАБ) и Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) обясниха механизма за настаняване на непълнолетните бежанци. Представени бяха и възможностите, които им се предоставят, за да могат те да имат пълноценно детство.
Линда Ауанис, председател на сдружението „Съвет на жените бежанки в България“, сподели, че самата тя е бежанка, намерила нов дом в България. По думите ѝ малолетните и непълнолетни не избират сами да напуснат страната си. Тя отбеляза, че част от родителите казват, че е по-добре децата да си тръгнат от родината, защото, дори и пътуването да е рисково, те имат шанс да останат живи. Други родители са споделили на Ауанис, че не искат децата им да станат талибани и на свой ред да убиват хора.
Увеличава се броят на непълнолетните, които напускат домовете си. Статистиката на ДАБ за миналата година сочи, че около 40% от търсещите международна закрила са деца, отбеляза Ауанис. Тя подчерта, че най-важна е интеграцията. Ауанис отбеляза, че 2022 г. е била трудна заради бежанската вълна от Украйна.
Цветомир Думанов, изпълнителен директор на „Каритас София“, каза, че лицата, бягащи от конфликти, трябва да се възприемат преди всичко като хора, а не като заплаха за националната сигурност. Подкрепяме хората, които търсят по-добър живот, добави също той.
От името на председателя на ДАЗД д-р Теодора Иванова, Марга Стоянова отбеляза, че децата са най-уязвимите сред търсещите международна закрила. От ДАЗД припомниха, че има денонощна национална линия за деца - 116 111.
Разработихме правила за организацията на настаняването в приемно семейство и в социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа на непридружени малолетни и непълнолетни лица, получили международна закрила, посочи и.д. директор на дирекция „Социална дейност и адаптация“ към ДАБ Захари Стоилков.
Форумът представи и гледната точка на няколко младежи бежанци от центъра в кв. „Овча купел“ в София за това какво е мирът. „Мирът е да живее човек без война и да живее със семейството си“, каза едно от децата. За друго дете мирът е нещо съвсем обикновено - да играе футбол и да гледа филми с близките си.