Държавен архив - Варна подреди аудиовизуална изложба, посветена на 150-годишнината от гибелта на Васил Левски. Тя е подготвена в партньорство с екипа на Радио Варна и включва десет фототабла и витрини с оригинални документи. Мото на изложбата е цитат от писмо на Левски до Христо Иванов - Големия: „Гледай народната работа повече от всичко друго, повече и от себе си да я уважаваш!“. 
От Държавния архив във Варна показват във витрините оригиналите на 14 писма между Иван Драсов и Данаил Попов, разказа за БТА главният експерт Донка Николова. Двамата са сред най-близките съратници и приятели на Апостола. Представената кореспонденция е от първата половина на декември 1872 г. до 27 май 1873 г. „В нея става въпрос за сведенията, които се разпространяват между българите в страната и тези в емиграция относно съдбата на Левски след неговото залавяне. От тях става ясно колко труден е достъпът до информация и колко несигурна е тя“, каза Николова. Тя допълни, че текстовете съдържат разнопосочни сведения от очевидци, които си противоречат, има данни, че Левски е обесен без съд в Русе, които по-късно биват оборени. Тази несигурност за съдбата му продължава до края на март, когато вече сподвижниците му са сигурни, че е обесен, обясни тя. 
Иван Драсов е виден общественик след Освобождението, работи в Ловеч, Велико Търново и Русе, но в края на живота си се установява във Варна, където е областен управител, припомни Николова. Целият му архив е дарен от семейството му на Държавния архив в града. Общо писмата между него и Данаил Попов са над двеста. 
Експонатите от изложбата могат и да се чуят, освен да се видят и прочетат. Всяко табло има отпечатан QR код, който препраща до звуков файл с цитат от писмото. Текстовете четат Александър Йорданов и Валери Великов от радиото. Идеята и реализацията на експозицията са на главния редактор на Радио Варна - Веселина Божинова и Донка Николова, графичният дизайн е на Веселина Киричева. 
Оригиналите на писмата са трудни за разчитане, стилът на епохата също възпрепятства възприемането и затова възможността да бъдат чути в изложбата прави текстовете достъпни за широк кръг посетители, отбеляза специалистът. 
В две от таблата са представени и паметни знаци, които напомнят за Васил Левски в региона на Варна. Показани са три от паметниците му, проекта на Алеята на Възраждането, а като звукови файлове са достъпни подробности за селото, носещо името му в община Суворово, интервюта с Борислав Дряновски за посещението на Левски във Варна, както и с Николай Савов за паметниците на Левски във Варна. 
Изложбата ще остане в Държавния архив до края на месец март. Тя може да се види и в стъкления куб на Радио Варна, каза Донка Николова.