Бургас разширява обхвата на системата си за управление на водите
В Бургас се очаква да бъдат приложени решения за повишаване на технологичния капацитет на общината за управление на риска от наводнения. БТА припомня, че общинският център вече разполага с широка система от видеокамери и датчици, които проследяват в реално време нивата на реките и язовирите. Системата за ранно оповестяване бе пусната в действие преди няколко години след тежки наводнения, които засегнаха общините Бургас и Камено. А с настоящия проект общинската администрация планува да разшири обхвата на съществуващата информационна система за управление на водите. Предвижда се изграждането на нови станции за измерване на водното ниво, като в бъдеще ще се проследяват количеството на валежите и скоростта на вятъра в уязвимите към климатичните промени територии в общината.
В самия областен център ще бъде изграден "зелен коридор", който ще осигури пешеходна свързаност между парковете "Езеро" и "Св. Троица". "Изградената зелена инфраструктура ще допринесе за намаляване на замърсяването и ограничаване на ефекта на "топлинния остров" в предвидената за интервенция територия, като наред с това ще повиши привлекателността и използваемостта на целевата територията от различни възрастови групи", посочват в съобщение до медиите от пресцентъра на Община Бургас.
Бургас ще разработва и климатичен модел, който ще предоставя възможност за предвиждане и предотвратяване на негативните последици от климатичните промени. За целта ще бъде създаден дигитален симулационен модел, който ще визуализира и демонстрира ефекта от климатичните шокове върху градските територии. Проектът е със срок на изпълнение 5 години и е финансиран по Програма "Хоризонт Европа" 2021-2027. Бюджетът за Община Бургас е над 789 000 евро, изцяло безвъзмездна финансова помощ от Програмата.