Не трябва да изхвърляме лекарства с изтекъл срок с общите битови отпадъци или в канализацията, не е в полза на природата. Има възможности за удобно и безплатно предаване на старите лекарства в мобилни събирателни пунктове, добре е гражданите да се възползват от тях. Това коментира в интервю за БТА д-р Ралица Ангелова, изпълнителен директор на фирма „БалБок Инженеринг“ АД, специализирана в събиране на опасни отпадъци от домакинствата, сред които и лекарства, и в тяхното третиране и унищожаване.
От 2012 г. фирмата започва сътрудничество със Столичната община с пилотен проект за разделно събиране на опасни отпадъци, а от 2014 г. с включването на общини от страната се поставя началото на Национална система за събиране на опасни отпадъци от домакинствата. Мобилни събирателни пунктове на фирмата приемат безвъзмездно опасни отпадъци по график през годината в София и в страната.
113 тона опасни отпадъци са събрани от началото на 2012 г.  до края на януари тази година, отбеляза Ралица Ангелова. От тях лекарствата са от порядъка на 20-25 процента и варират в различните години, като стават все повече, посочи тя. Само за Столичната община през миналата година са събрани 13 тона опасни отпадъци. 
Особено след ситуацията с ковид, отношението на хората към старите лекарства коренно се промени и стана част от отношението им към здравето и околната среда, отбеляза  Ангелова и добави, че се наблюдава засилен интерес към начина, по който тези лекарства да се изхвърлят. 
Събраните лекарства от мобилните събирателни пунктове се унищожават чрез изгаряне, което става заедно с техните опаковки, за да се предотвратят нерегламентирани действия, незаконна вторична продажба  или замяна на съдържанието на една опаковка с други лекарствени средства и по този начин заблуждаване на близки и познати, каза Ралица Ангелова. Тя посочи също, че е важно хората да знаят, че не е необходимо да вадят лекарствата от опаковките, когато ги предават. Унищожаване на лекарствата чрез изгаряне е основният начин и е най-безопасен за всички, добави експертът. Другите възможности, които битуват в ежедневието на хората като изхвърляне в канализацията или с другия битов отпадък, не са желателни по отношение на лекарствата, каза тя. Знаем каква е технологията за третиране на отпадъчни води - с пречистването на отпадъчните води от битовите канализационни системи, водите се очистват, а замърсителите, ако има такива, се неутрализират чрез биологично третиране и впоследствие утайките от пречистване на тези отпадъчни води се използват за възстановяване на нарушени терени или в земеделието, ако отговарят на критериите, припомни Ангелова. Затова според нея при положение, че има възможности за удобно и безплатно предаване на старите лекарства, е добре гражданите да се възползват от тях, а не да се поставят системите за пречистване на отпадъчни води и за третиране на твърди битови отпадъци под напрежение.
Вече започна събирането на опасни отпадъци в София. След първият мобилен събирателен пункт на 20 януари, днес опасни отпадъци могат да се предават в кв. „Павлово“.  Ралица Ангелова отбеляза, че освен стари лекарства, на пунктовете се събират и други видове опасни битови отпадъци – бои, лакове, разредители, терпентин, препарати, които използваме в строителството и при ремонти. Могат да бъдат предавани и  някои видове почистващи средства в домакинствата, съдържащи голямо количество киселини и основи, дезинфектанти, които са силно запалими, а някои и токсични, мастила, тонер касети, а също и живачни термометри. Нека гражданите да огледат домовете си и да се възползват, ако не успеят на пункта днес, през годината също имаме мобилни събирателни пунктове, апелира още Ралица Ангелова. 
Следва пълният текст на интервюто:
Как да си изхвърлят хората безопасно старите лекарства, знаят ли към кого да се обърнат?
- Старите лекарства, особено след ситуацията с ковид, започнаха да бъдат важни в отношението на хората към тяхното здраве и към околната среда. Наблюдаваме засилен интерес на всички наши клиенти към начина, по който старите лекарства да се изхвърлят. Ние предлагаме такава система на общините за изхвърляне на стари лекарства от 2012 година. И мога да кажа, че резултатът е, че все повече хора се възползват от опцията за безплатно предаване на старите си лекарства на някой от мобилните пунктове, които разполагаме на различни места в страната. Най-много са в София, като най-големия град в страната. Но непрекъснато има и нови хора, които питат какво да се прави с тях.
Как е регламентиран начинът за освобождаване на домакинствата от лекарства с изтекъл срок? Кой е отговорен за приемането на опасни отпадъци в страната? 
- Самите стари лекарства са предмет на наредба на Министерството на здравеопазването, която препраща към общинските наредби за събиране и третиране на отпадъци. Ние събираме и голяма част от общините събират старите лекарства като част от опасните отпадъци от домакинствата или също известни опасни битови отпадъци. Това е разписано в законодателството. В по-стария вариант на законодателството автоматично се класифицираха като опасни отпадъци и хората търсеха някакво решение за предаването им било то през аптеките, било то през общинските служби. На практика, това е правилният начин и достъпен за всички граждани – възползването от площадките за събиране на опасни отпадъци от домакинствата, там, където има изградени, и от мобилните пунктове, където тези лекарства се приемат абсолютно безплатно от гражданите.
Казахте, че има интерес от гражданите, отчитате ли, че инициативата за предаване на стари лекарства е популярна? 
- Определено е популярна, защото ние всеки месец имаме по няколко мобилни събирателни пункта и забелязваме, че около 25 процента от количеството, събрани отпадъци във всеки от пунктовете, на практика представляват стари  и негодни лекарства. 
По отношение на опасните отпадъци, хората имат ли информация и предават ли такива? 
- То е като една малка снежна топка, която става все по-голяма. Всеки, който веднъж се е докоснал до системата, вижда, че е удобна, предава информация на близки и познати. Освен това хората се възползват и повече от веднъж годишно. На практика след всеки ремонт остават някакви бои, лакове, разредители, почистващи препарати и хората се възползват, защото е удобно, особено в София всеки месец има по един или даже в някои месеци  по три -четири събирателни пункта. Те се разполагат на различни места в Столична община. Всяко посещение на пункт води и до получаване на информация и за други видове опасни отпадъци. Хората така се сещат, че някои хоби материали като фотографските материали например също са обект на безплатно събиране от нашите екипи и така получава се информация. Освен това медиите са много активни, а и ние разпространяваме информация и онлайн, която е достъпна по всяко време. От миналата година поддържаме един специализиран сайт, който предоставя информация единствено за опасните отпадъци от домакинствата, там са графиците на Столичната община и на останалите общини от системата, има информация какво да правим с опасните отпадъци, как да се освобождаваме от тях. Адресът му е waste.bg, така че всеки, който се интересува, може и оттам да получи информация. 
Имате ли статистика какво количество опасни отпадъци събирате на година и колко от тях са лекарства? 
- Лекарствата са от порядъка на 20-25 процента, варират в различните години като стават все повече. От стартирането на системата в началото на 2012 г. до края на януари тази година сме събрали 113 тона опасни отпадъци, което е доста голямо количество. Само за Столична община за миналата година количеството е 13 тона. Това, което трябва да знаем, е, че лекарствата се унищожават заедно с техните опаковки, за да се предотвратят нерегламентирани действия, незаконна вторична продажба  или замяна на съдържанието на една опаковка с други лекарствени средства и по този начин заблуждаване на близки и познати. Това е основен принцип – лекарствата се унищожават заедно с техните опаковки. Гражданите трябва да знаят, че не е необходимо да вадят лекарствата от опаковките, когато ги предават. 
Какво се случва с тези опасни отпадъци, по- специално с лекарствата след като бъдат приети?
- Ние спазваме изискванията на наредбата, която е на Министерството на здравеопазването. Лекарствата се унищожават чрез изгаряне, за да бъдат унищожени техните потенциални опасни свойства и възможностите за повторна нерегламентирана употреба. Отпадъците, когато бъдат приети от мобилните събирателни пунктове на нашите площадки, веднага се преопаковат и се насочват за изгаряне. Това е основният начин и той е най-безопасен за всички. Другите възможности, които от време на време битуват в ежедневието на хората като изхвърляне в канализацията и други, не са много желателни по отношение на лекарствата. Знаем каква е технологията за третиране на отпадъчни води и се предполага, че с пречистването на отпадъчните води от битовите канализационни системи, водите се очистват, а замърсителите, ако има такива, се неутрализират чрез биологично третиране и в последствие утайките от пречистване на тези отпадъчни води се използват за възстановяване на нарушени терени или в земеделието, ако отговарят на критериите. Така че, познавайки принципа на Парацелз, че „отровата е в дозата“, е по-добре ние да не натоварваме тези системи, водите и утайките с наличие на такива лекарствени средства. 
Има най-различни други практики за освобождаване от стари лекарства - някои ги смесват с битов отпадък и утайка от кафе, безвредно ли е това?
- Това решава проблема единствено с предотвратяване на злоупотребата с тези лекарства - някой да ги вземе, да ги извади от контейнера за твърди битови отпадъци и да се опита да ги продаде или да ги предостави на хората с ограничения в достъпа си до лекарства, с което реално да им навреди, но не решава въпроса с опазването на околната среда. При положение, че има възможности за удобно и безплатно предаване на старите лекарства, мисля, че е повече от ясно, че гражданите е добре да се възползват от тях, а не да поставят системите за пречистване на отпадъчни води и за третиране на твърди битови отпадъци под напрежение.
В тази връзка вече минаха първите дати на мобилните събирателни пунктове за годината в София - едната беше на 20 януари, днес предстои в кв.„Павлово“, какво бихте искали да кажете на гражданите?
- Днес предстои разполагането на пункт в „Павлово“ пред Районна администрация „Витоша", на ул. „Слънце“2. Мобилният събирателен пункт, който представлява добре оборудвано превозно средство, ще бъде точно пред входа на районната администрация. Нашите колеги са готови, очакват посетители до 14:30 ч. Всички граждани са добре дошли. Очакваме отпадъците. Освен стари лекарства, на тези пунктове приемаме и други видове опасни битови отпадъци – бои, лакове, разредители, терпентин, препарати, които използваме в строителството и ремонтите. Някои видове почистващи средства в домакинствата също имат опасни свойства, защото те съдържат голямо количество киселини и основи. Дезинфектантите навлязоха в нашето ежедневие, знаем те са силно запалими, някои са и токсични, така че остатъците от такива препарати, които вече не използваме, също могат да бъдат предадени в тези мобилни пунктове. Киселините, основите и фотографските материали като хоби материали също могат да бъдат предадени. Всякакви опаковки, които са съдържали опасни вещества и са маркирани с пиктограма, която представлява знак за опасност, също се приемат в мобилния пункт. Мастила, тонер касети също приемаме там. Освен това да не пропускаме и живачните термометри. В нашите домакинства още се намират живачни термометри, при счупване на един такъв термометър ние винаги изпадаме в паника. По-добре е да се предаде живачният параметър здрав на пункта и да се купи един съвременен, който няма да застраши здравето на нашите деца. Пестициди, ако използваме в нашите градини, също намират място на мобилните събирателни пунктове. Гражданите нека да огледат домовете си и да се възползват, ако не успеят на пункта, който е днес, имаме мобилни събирателни пунктове всеки месец и те са общо 20 за 2023 г. В София има и три тридневни кампании, които са пролетна, лятна и есенна. Графиците могат да се видят на специализирания сайт за опасни битови отпадъци, информация може да получи всеки и на телефона на системата  0 700 11 750, където могат да се свържат с оператор в работни дни. 
Необходимо ли е да се носят някакви документи, като лична карта например, при посещение на мобилния пункт?
- Не, ние не проверяваме гражданите, но за всяко предаване се попълва приемно-предавателен протокол в Столичната община, който гражданите попълват лично. В него посочват своето име и адрес и се подписват, с което удостоверяват, че отпадъците са предадени от домакинство. Фирмите имат други ангажименти по Закона за управление на отпадъците и не могат да се възползват от тази система. Тя е безплатна и е насочена единствено и само за гражданите.
Към днешна дата с колко общини работите за освобождаване от опасни отпадъци. В кои общини се предават най-голямо количество опасни отпадъци и какви?
- Общините са с договори, които са временни - едни изтичат, други се сключват. Тази седмица сключихме договор с община Петрич, тя се присъедини към системата. Около 30 са общините, в които  постоянно функционира нашата система.Там се правят пунктове обичайно в пролетни и есенни кампании, когато и почистваме домовете си, така че е удобно за гражданите. Половината от общото събрано количество в страната е от общините извън София, така че те вече почти достигнаха като събираемост Столичната община. Събираемостта зависи от размера на общината, не можем да кажем, че има по-активни и по-малко активни общини. Хората са активни навсякъде в цялата страна и това е един много добър резултат от наличието на тази система.
***
Анкета на БТА пред столична аптека показа, че не всеки знае как правилно да изхвърли стари и ненужни лекарства, които съхранява у дома. 
Гледам срока на годност, сортирам ги според това и ги изхвърлям. Така че не държа стари лекарства по принцип. Не знаех как трябва да се освободя от тях, слагам ги в кофата за боклук, заедно с органичните отпадъци, каза София Владимирова, на 42 г., от София. Тя не знаела, че има фирми за опасните отпадъци, които работят с общините. Батериите изхвърлям на конкретните места, обикновено ги слагам там, където се събират батерии, но за лекарствата не знаех, че също са така, каза Владимирова, която добави, че не мислила, че медикаментите се водят в категорията опасни отпадъци. 
Нямам стари лекарства, не държа вкъщи такива. Не знам къде се изхвърлят лекарства с изтекъл срок на годност, каза 35-годишната Десислава Юмерова от Гоце Делчев. Когато ми трябва нещо, просто си го купувам на момента и това е. Използвам ги и не ми залежават, обясни тя.
Александър Спиридонов, на 24 г., от Велико Търново каза, че вкъщи държат лекарства с изтекъл срок, но не знаят какво да правят с тях. Попадал съм на стари лекарства, но обикновено ги изхвърлям в общия отпадък, добави младежът. 
На 42-годишния Станислав Трифонов от София са му останали стари лекарства и ги държи вкъщи. Знам, че не трябва да се изхвърлят в кофите за смет, защото са опасни и могат да ги намерят деца, може някой друг да реши да пие от тях. Затова и ги държа вкъщи, имаме една огромна кутия, в която повечето неща са стари, посочи той. Трифонов не знаел, че има фирми, които са специализирани в събирането на опасни отпадъци, включително лекарства, което определи като полезна информация.