Специалисти от Регионален етнографски музей на открито „Етър“ (РЕМО - Етър)  обучаваха ученици от пети и шести клас на Основно училище „Неофит Рилски“ в Габрово как да направят мартеници от гайтан. Инициативата е част от извънкласна дейност наречена „технологии и роботи в бъдещето“ с преподавател Кирилка Торлашка. 
В музея специалистите Нора Тодорова и Елена Минковска запознаха учениците с традициите при изработване на мартеници от гайтан, с технологията за създаване на текстилното изделие в гайтанджийската одая, едно от действащите водни съоръжения в музея. 
„Елена Минковска и Нора Тодорова разказаха историята на гайтанджийството по българските земи, за неговия разцвет и упадък и как в съвременността е намерено новото му предназначение. Създаването на гривни и други украшения от гайтан, които се ползват в модната индустрия, е един от начините за съхранението на този възрожденски занаят днес. Изделията се ползват от фолклорни състави за украса на пъстрите носии. Изработените от гайтан мартеници са и красиви, и оригинални, и традиционни, и арт“, съобщиха за БТА от пресцентъра на РЕМО „Етър“. 
От музея призовават на 1 март всеки желаещ да провери лично в двора училище „Неофит Рилски“ и да види как учениците на Кирилка Торлашка ще са с отличаващи се мартеници, които са традиционни и ще открояват от всички останали мартенски украшения. 
„Ако смятате, че не може да отделите от времето си сами да направите мартеница от гайтан, може да си вземете от дюкяна в музей „Етър“, казаха в заключение от управата на музея.