Ключови заводи в дървопреработващия сектор спират работа заради високите цени на дървесината, алармира браншова организация
По данни на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост по-голямата част от предприятията, използващи масивна дървесина за суровина, също имат сериозни проблеми и не могат да изпълняват договорите си заради високите цени на дървесината и липсата на достатъчно количество суровина.
До проблема се стигна заради наложените изкуствени ограничения върху добива на дървесина – заповедта за намаляване с 30 на сто на сечите във вековни гори на служебния ресорен министър Христо Бозуков от края на 2021 г., напомнят от организацията. Според Камарата въпросната наредба не защитава горите, а им вреди, защото възпрепятства санитарната и възобновителна сеч – тази, която прочиства дърветата, помага им да се развиват и се случва само след съгласуване и одобрение с компетентните органи. Резултатът е по-малко добита дървесина и за бизнеса, и за домакинствата, както и непосилно високи цени на суровината. Отделно в България не се оползотворява т. нар. прираст в горите, който у нас се използва едва на 50 на сто, а средно в Европа над 75 на сто. От бранша настояват за отпадане на тези ограничения.
В сферата на горското стопанство и горската промишленост в България работят над 60 000 човека и създават над 3 процента от БВП, основно в полупланинските и планинските райони, като на места това е единственият поминък, напомнят от Камарата и изтъкват, че сега голяма част от тези хора са изправени пред опасността да останат без работа в зимните месеци при растящи цени и пълна липса на алтернатива.
Въпреки нашите многократни сигнали, до момента държавата не реагира, затова сме поискали и писмено среща с министър-председателя, в опит да запазим този структуроопределящ отрасъл за страната, коментираха от бранша, цитирани в прессъобщението.