"Живеем в най-реактивното, емоционално разклатено време", каза американската актриса Кристен Стюарт, говорейки на пресконференция на журито на конкурсната програма на международния филмов фестивал в Берлин, съобщават ДПА и "Скрийн дейли". 
Стюарт е председателка на журито на 73-ото издание на Берлинале.
В отговор на въпрос дали репутацията на фестивала като трибуна за политически изказвания е повлияла на решението й да поеме председателството на журито, Кристен Стюарт каза: "Толкова рядко удоволствие е да можеш да говориш за нещата, от които си обсебен, а в моя случай това са филмите, когато не ги промотираш или правиш".
"Не беше мое решение да бъда тук, бях шокирана, че ми се обадиха. Огромна възможност е да имаш принос към изтъкването на красиви неща във време, когато това е толкова трудно", допълни 32-годишната Стюарт. 
"Работата на един артист е да вземе отвратително и грозно нещо и да го видоизмени, да го прекара през тялото ви и да извади нещо по-красиво, по-полезно, по-обмислено", продължи актрисата. 
"Живеем в най-реактивното, емоционално разклатено време. Да се отклоня за момент и да видя какво хората са изпомпали от собствените си тела - това беше възможност, която не можех да пропусна", каза още Кристен Стюарт. 
Към Стюарт на пресконференцията се присъединиха колегите й от журито - актрисата Голшифте Фарахани, кастинг режисьорът Франсин Мейслър и режисьорите Валеска Гризебах, Раду Жуде, Карла Симон и Джони То.
Иранско-френската актриса Фарахани говори за символиката на присъствието си в Берлин, когато в световен мащаб се организират важни протести за свободата на иранските жени след смъртта в ареста на 22-годишната Махса Амини през септември миналата година.
"Има символика в това да съм в Берлин, град, който срина стената към равенство, свобода и обедини толкова много хора. Тази година, с Украйна, Иран и земетресението, имам чувството, че целият свят се разпада", каза Голшифте Фарахани.
"В страна с диктатура като Иран изкуството не е само интелектуално, философско нещо, то е от съществено значение, то е като кислород. Съществуването ти като артист е застрашено. Ето защо е толкова невероятно да съм тук тази година. Изкуството и културата са огън, около който всички можем да се съберем и да се стоплим. Наистина съм щастлива да бъда тук, за да се боря за свобода, в Иран и по света", каза актрисата под аплодисментите на събралата се преса.
Хонконгският режисьор Джони То говори разпалено за ролята на киното в борбата с потисническите режими, казвайки: "Киното представлява цялата част от обществото. Ако едно правителство иска да унищожи дадено място, първото нещо, което иска да направи, е да унищожи киното, тъй като то е толкова близо до публиката и има силна връзка с нея. Ако искате да се борите за свобода, първото нещо, което трябва да направите, е да подкрепите киното". 
С няколко провокативни изказвания румънският режисьор Раду Жуде даде знак, че е "клоунът" в журито.
Отговаряйки на въпрос за стойността на киното в съвременния живот, повечето му членове говориха за радостта от споделянето на различни културни преживявания.
Жуде обаче цитира френския авангарден филм "Отрова и вечност" от 1951 г. на Исидор Ису, като каза, че киното е "индустрия на парите и глупостта". 
Режисьорът допълни също, че понятието "румънско кино" звучи малко смешно, след като беше запитан дали наградата "Златна мечка" за филма му "Каръшко чукане или шантаво порно" от 2021 г. е подкрепила филмовото производство на страната му. 
"Аз все още съм източноевропейски, румънски режисьор", каза Раду Жуде. "Не знам дали това е повлияло на румънското кино, с изключение на хората, които ми казваха: "Как е възможно такова нещо да спечели "Златна мечка"?" Или някой инфлуенсър, който пише нещо от рода на: "Знам как се раздават тези награди, с пари на Сорос или чрез плащане от филмовия център на всяка страна, а сега беше ред на Румъния".
След спечелването на "Златна мечка" преди две години Жуде нарече червените килими "глупост" на филмовите фестивали, като каза, че вярата му в киното няма нищо общо с този вид клоунада.
Международният филмов фестивал в Берлин започва тази вечер със световната премиера на филма "Тя дойде при мен" на Ребека Милър.