Великобритания подготвя ново предложение до Гърция за скулптурите на Партенона
Осбърн, който е и бивш министър на финансите на Великобритания, отново каза, че музеят има конструктивни разговори с Гърция.
„Това е много труден проблем. Мисля, че има начин да отбележим напредък, като скулптурите на Партенона биха могли да бъдат изложени както в Лондон, така и в Атина и това ще бъде едно решение в полза и на Гърция, и на нас“, каза той.
На въпрос дали това означава заем на скулптурите, Осбърн каза: „Разговаряме с гръцкото правителство за това, за едно ново решение, и това, което не бих искал да направя, е да принудя гърците да приемат неща, които смятат за невъзможни, а също така те не могат да ни наложат неща, които ние бихме смятали за невъзможни“, обясни той.
Осбърн изключи възможността скулптурите да бъдат трайно предадени на Гърция и заяви, че това би изисквало промяна на британския закон. „Ако искаме да изпратим всички скулптури обратно, тогава би било необходимо решение на (британския) парламент и това би било отвъд моите правомощия“, каза той и допълни: „Това, което може да направи музеят, е да се опита да изгради нова връзка с Гърция. Аз съм доста оптимистично настроен“.
Скулптурите на Партенона, прочут архитектурен паметник от V в. пр.Хр. на Акропола в гръцката столица, които днес се намират в Британския музей, са свалени от храма в началото на XIX в. от британския посланик в Османската империя лорд Елгин, поради което и често са наричани "Мраморите на Елгин". Гърция започна кампания за връщане на скулптурите в Атина от 1983 г. насам. Тогава въпросът беше повдигнат от министърката на културата Мелина Меркури и вече почти 40 години темата се поставя от Гърция на редица международни форуми, както и в двустранните отношения с Лондон.