Цените на слънчогледа и пшеницата няма да продължат да спадат, каза служебният министър на земеделието
"Няма печалби в зърнопроизводството при настоящите ниски изкупни цени на пшеницата, липсата на пазари и високата себестойност на продукта от изминалата година", обясни още Гечев. "Като добавиш разходите за съхранение на продукцията, някъде се работи и на загуба. Надявам се стопаните да преодолеят поне прага на себестойност", обясни още той.
Председателят на Управителния съвет на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов допълни, че към момента 5 млн. тона пшеница застояват на територията на страната. "Има и производители, които са задържали реколта и от 2021 година. На по-голяма част от зърнопроизводителите складовете им са пълни с реколта от 2022 година", посочи той.
От думите на земеделския министър стана ясно, че въпросът е разискван и на изминалия Съвет на министрите по земеделие. Служебният министър обясни, че е обсъждано отваряне на т.нар. кризисен резерв. Чакаме развитие от страна на европейските институции в тази посока, включително част от механизмите за задействане на такси за украинското зърно и слънчоглед при преминаване на продукцията през страната, каза той. Според министър Гечев в момента има два наболели въпроса - дали производителите ще има къде да приберат следващата реколта и дали ще имат пари да я приберат.
Служебният министър е категоричен, че държавата няма да се примири по отношение на високата цена на някои продукти, в това число на млечните. По думите на Гечев скоро ще започне осъществяване на ежедневен мониторинг на цените по цялата верига, който ще се извършва в малки и големи магазини във всички градове в страната, ще включва и съпоставка на цените с тези в други държави.
"Министерството на земеделието е на 85 процента готово с Наредба за проследяване на качеството на продуктите при проникването им на пазара, независимо дали са вносни или български“, каза още Гечев. Подготвят се и законодателни промени, които включват детайлизиране на различни аспекти по отношение на ценообразуването, разширяването на някои понятия и тяхното доуточняване, коментира той.
"За съжаление в широката общественост много хора смятат, че проблемът е при фермерите, които са завишили цените. Наблюдаваме до 80 на сто покачване на цените по веригата", посочи председателят на Управителния съвет на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов. Той коментира, че от Асоциацията са удовлетворени от позицията на Министерството на земеделието относно това какви мерки ще бъдат взети за ограничаване на повишаването на цените.