През лятото на 1869 г. Васил Левски основава революционен комитет в Разлог, разказа директорът на Исторически музей – Разлог Христина Манова на беседа, организирана в Националния пресклуб на БТА в Благоевград. 
В беседата, посветена на 150 години от гибелта на Апостола на свободата, участваха ученици от Националната хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ (бивша Солунска) с учителите по история Николай Куколев и Катя Тодоранова, ученици от Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Васил Левски“ с учител по история и география Радослав Борисов и ученици от Седмо училище „Кузман Шапкарев“ с учител по история Петър Мицов. 
Пред учениците и техните преподаватели Христина Манова разказа, че по време на своята втора обиколка в Пиринския край Васил Левски основава революционен комитет. Данни за това се съдържат в книгата „Истини за православието“ от 1914 г., в която има две преписки от поп Коста Чилев, в която се разказва за това събитие. Комитетът е основан в Кипревата къща от 12 души от Разлог. 
По това време градът се е наричал Мехомия и е бил околийски център, с османски управник, голяма администрация и конак, голям турски аскер, разказа директорът на музея в Разлог. Комитетът се основава в къщата на Кипре Максев (Кипревата къща), която се намира в самия турски квартал. „Може да си представите под каква заплаха се случва цялото това събитие, където идва Васил Левски, събира тези 12 души и основава революционен комитет. Това е една от най-важните стъпки, това е нужно на тези местни революционери да видят светлина, която ще ги отведе до пътя на свободата“, разказа Христина Манова. 
Основаването на комитет от Васил Левски в Разлог не е случайно, в онзи момент градът е бил много по-голям и развит град от Горна Джумая (днес Благоевград), разказа учителят по история в НХГ „Св. св. Кирил и Методий“ Николай Куколев. Той подчерта, че участниците в революционния комитет са били хора от елита на града, заможни, които имат какво да пожертват. „Казвам го, за да разберете, че свободата е голяма ценност и всички онези хора тогава, те са жертвали всичко, за да бъдат свободни“, каза още Куколев. 
Темата за Апостола на свободата ще бъде дискутирана на специална Национална научна конференция „Васил Левски и освободителното дело Македония“, която ще се проведе в началото на април в Разлог, обяви още Христина Манова.