Над 400 деца от Основно училище "Георги Кирков" в Казанлък бяха прегледани безплатно за гръбначни изкривявания
"Инициативата е започната преди години от баща ни д-р Йордан Гечев. По тази причина имаме данни и статистики още от 2008 година и можем да ги съпоставим с данните от 2020 и 2021 година. Съпоставяйки ги, открихме доста сериозен ръст от около пет на сто на тези заболявания", коментира д-р Гечев. "Идеята ни е пилотно кампанията да се състои във всички училища в Казанлък, а най-доброто, което бихме постигнали, е впоследствие такива кампании да се организират в цялата страна", обясни той. Д-р Гечев посочи, че за инициативата си двамата специалисти имат съдействието на много физиотерапевти в България, на Синдиката на българските учители, както и на лекарската Асоциация по физикална и рехабилитационна медицина.
"Основните две неща, които са необходими в момента на регионално ниво, са съдействието на директорите на училищата, както и съгласието на родителите", коментира д-р Гергана Гечева. По думите ѝ една от основните причини за гръбначни изкривявания при децата са седенето на компютър, неправилното стоене в училище, както и липса на движение и спорт. "По тази причина скринингът трябва да бъде правен навреме. Прегледът е само оглед, който приключва за около две минути – оглежда се гръбначният стълб, плешките, двете рамена", обясни тя. По думите и това е достатъчно да се определи при кои ученици има риск да развият изкривяване, кои са с изразено такова и кои са с вече напреднало.
Двамата специалисти са единодушни, че родителите трябва да насърчават децата си да спортуват в умерени граници, както и да седят по-малко пред компютър и телевизор. Според тях трудно един родител може да разбере, че детето му има гръбначно заболяване. "Ако ние не успеем да правим редовно този скрининг в учебните заведения, бихме посъветвали родителите да водят децата си на специалисти – невролози, ортопеди или физиотерапевти за ежегоден скрининг", посочи д-р Стоимен Гечев. Той уточни, че в световен мащаб тези скрининги започват от четвърти клас, но тъй като има изкривявания и в по-ранна възраст, той препоръчва това да се прави още при първокласниците. Тези прегледи, както и последващото лечение в центровете в Казанлък е безплатно, но се изисква родителите да осъзнаят проблема и да окажат съдействие.
Директорът на учебното заведение Сребра Касева обясни, че за извършване на прегледите се изисква родителите да подпишат декларация за съгласие и посочи, че в ОУ "Георги Кирков" много малък процент са отказали. "Смятам, че всеки един директор трябва да се включи в организирането на кампанията в своето училище, тъй като тя не изисква голям ресурс от страна на учебното заведение, а е много важно за здравето на децата и за превенцията срещу подобни заболявания“, каза тя. Касева изрази своята благодарност към д-р Гечев и д-р Гечева за осъществената инициатива.