Тайната на плетенето на мартеници ще усвояват децата от община Исперих в организираната от Историческия музей в града първомартенска работилница. Заниманията в работилницата под надслов „С Баба Марта при децата“ ще се проведат от 20 до 24 февруари в Изложбената зала в центъра на града, съобщи за БТА главният уредник в отдел „Етнография“ Александра Атанасова.
Под ръководството и напътствията на музейни специалисти децата от първи до четвърти клас ще се учат да създават традиционна българска мартеница. По време на заниманията освен, че ще придобиват умения да изработват сами червено-белия символ на здравето и пролетта, малчуганите ще се запознаят с традициите на празника, с народните обичаи, свързани с отбелязването на първи март в различните краища на страната. Те ще научат също предания и легенди, свързани със зараждането и символиката на традиционния български обичай, съхранил се през вековете. 
Учениците от първи до седми клас могат да се включат в инициативата и с колективно изработени проекти по темата, които да предадат до 23 февруари в Изложбената зала на музея. Творбите им ще бъдат включени в специалнa изложба, посветена на Първи март.
Заради пандемичната обстановка миналата година в навечерието на традиционния български празник Баба Марта Исперихският музей организира не работилница, а конкурс за изработка на мартеници, припомни главният уредник в културната институция. Инициативата предизвика голям интерес от страна на децата от детските градини, подготвителните групи и учениците от първи до дванадесети клас на училищата и социалните заведения в Община Исперих, както и на техните ръководители. В конкурса участваха и деца от Варна, като общо събраните творби надхвърляха 250.