Доц. д-р Севдалин Ангелов: Ние сме изключително отговорни към това, което правим. Знаем какво можем и доколко го можем
Доц. д-р Севдалин Ангелов,д.м., се дипломира през 1982 г. в Медицински унивреситет - Плевен, и от следващата година работи в Ортопедичното отделение на УМБАЛ „Канев“. Пет години по-късно придобива специалност по ортопедия и травматология. Дисертационният труд е на тема „Алгоритъм на поведение при нестабилни вфрактури на дисталния радиус“. През 2013 г. придобива сертификат за правоспособност по хирургия на ръката. Началник на Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Канев“. Заместник-председател на Дружеството по хирургия на ръка.
- Доц. Ангелов, желанието на Дружеството по хирургия на ръка е да се създадат центрове извън столицата. Русе един от тези центрове ли е?
- В цял свят хирургията на ръката е специфична дейност и изисква допълнително обучение и специализация. Такова е и виждането на Дружеството по хирургия на ръката в България и ние повече от 10 години се борим това да стане факт. Необходимо е да се създадат центрове с подготвени специалисти, към които да се насочват пациентите с такива проблеми. От 2013 година Хирургията на ръката е сертифицирана дейност и, за да се работи, е необходимо да се премине през съотвени курсове за подготовка и изпит. В този смисъл русенската Клиника по ортопедия към УМБАЛ „Канев“ е такъв център.
Тук се правят неща, които в съседните на нас региони не се правят. Много интересни като техника операции имаме през миналата година. Около 20 пластики на съдови крачета, за покриване дефекти на ръката, с което се цели запазване на дължината на пръстите и функцията на ръката, като един изключително важен орган в ежедневието на човека. Имаме няколко уникални операции, свързани също с хирургията на ръката, които ние изнасяме ежегодно на националните и международни форуми, които се провеждат.
Клиниката по ортопедия в Русе може би единствена оперира някои вродени състояният на ръка в детска възраст
с липса на радиална кост, което е изключително рядко срещано заболяване. Ние имаме 4 такива случая оперирани, по оперативна техника на водещи специалисти на хирургия на ръката. По принцип тази операция е изключително прецизна, защото става въпрос за вродено заболяване и там анатомията не е ясна, тоест нямаме представа кое съществува, кое не съществува. Интересният момент е, че някои неща се решават по време на операцията и от това зависи добрия постоперативен резултат при тези деца, които са на възраст между 1 и 4 години. Става въпрос за изключително малки анатомични структури, които се оперират под увеличение и нещата се търсят изключително трудно. От огромна важност е нещата да се направят както трябва, за да не увредим единствения съдово-нервен сноп, който съществува. Има и други много прецизни операции, които сме извършили.
Преди два дни беше извършена една операция за нещо много рядко като патология
Става дума за едно счупване на ос хаматум в китката, което прави самата китка, ако не се изпълни както трябва операцията, с трудна подвижност и с болки, особено когато става въпрос за млад човек.
- Можем ли да кажем, че извършвате операции, за които пациентите не е необходимо да търсят чужди клиники, които са в други градове или дори в чужбина?
- Катогорично да. Като казвам, че ние сме изключително отговорни към това, което правим. Знаем какво можем и доколко го можем. При необходимост се правят консултации и с проф. Кътева и с други колеги, които са с много по-добра подготовка в съответната област. Ако е нужно препращаме пациента в „Софиямед“ при проф. Кътева, като с нея имаме много добра колаборация и тя се ангажира, като обикновено и наш лекар отива по време на операцията и участва като асистент. Идеята е да добием максимално опит, за да можем следващи операции да се извършват тук, без чужда помощ.
- В Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Канев“ правите ли всичко в областта на горен крайник?
- Операциите, свързани с хирургията на ръката са изключително много и да се каже, че се прави всичко, е нереално.
В нашата клиника се правят много стандартни и някои уникални за страната операции
Стремежът на екипа е да се разширява обемът на дейността.
- По отношение на микрохирургията на ръка?
- Развива се изключително добре. Миналата година имаме около 20 микросъдови ламба, които се повдигат на съдово-нервно краче и така се покриват различни дефекти на ръката, на пръсти, на длан. Почти всички са с много добър резултат. Това ни радва много, защото един грешен ход може да доведе до трайна загуба на работоспособност на съответния пациент.
- В клиниката има четирима ортопеди, които имат сертификат за хирургия на ръка, с което русенската ортопедична школа се подрежда до болници те „Софиямед“ и „Пирогов“. В този смисъл можем ли да кажем на какво ниво е хирургията на ръка в Русе?
- Категорично Русе се утвърди, като водещ център в хирургията на ръката в България и това се признава от всички. Обикновено
на конгресите и конферанциите по хирургия на ръката русенските доклади са едни от най–интересните и иновативни
В клиниката работят четирима лекари, които са със сертификат за работа по хирургия на ръката и трима от тях имат сертификат за микрохирургия. Нищо не липсва - имаме необходимото оборудване, но дейността на нашата клиника е много по-широка, ние правим цялата гама от ортопедични и травматологични операции. Ние обаче сме един от водещите центрове в страната по хирургия на ръката и това е нещо, което всички колеги го знаят и го признават. Многото пациенти, които имаме и са изпратени от други места, за да бъдат опериррани в нашата клиника, са доказателство за това. Запалиха се и други мои колеги, които също се увлякоха по хирургия на ръката. В момента имаме един много хубав екип, който е способен да се справи с много сериозни задачи.
- Вие сте заместник-председател на Дружеството по хирургия на ръка, имате ли планове за развитието на клиниката в това направление?
- Старая се все повече операции да са ежедневни за клиниката и да се изпълняват от повече колеги.
Всеки интересен случай се коментира и обсъжда на колегиум, за да може всички да се запознаят със съответната патология
При необходимост обсъждаме случаите и с колеги от София - проф. Кътева от „Софиямед“, доц. Симеонов от „Пирогов“.
- Можем ли да кажем, че в Русе сме успели да затворим кръга, т.е. пациентите да получават една комплексна грижа по отношение на хирургия на ръката?
- Нашата амбиция е нещата да се развиват и да напредваме все повече и повече в тази област, тъй като тя е с изключително големи възможности и е много благодатна. Когато помогнеш на човек да си възстанови функцията на ръката, това е изключително добро за оператора.
В тази област трябва да споменем, че ние имаме много тясна колаборация с кинезитерапевтите, с Деница Василева, която също има такава насоченост за рехабилитация за хирургия на ръката и изключително много ни помага при възстановяването на тези пациенти. Операцията е само една част от процеса, за да има добър резултат. Вследствие по-важната част е да можеш да раздвижиш съответния пациент. На практика ние сме успели да затворим кръга – имаме специалистите и апаратурата, които са необходими за операцията, и впоследствие кинезитерапевтите, които да завършат лечението.
Това е нещо, което го няма другаде, разбира се, освен в София
Това е следващата стъпка, за която се борим, тъй като навсякъде по света възстановяването след операция на горен крайник си имат hand therapist, които се занимават само с това. Това е отделна спецалност от рехабилитацията и кинезитерапията. По принцип всички световни и европейски конгреси се провеждат съвместно с този род специалисти, което е много важно, за да имаме една и съща посока на действие. Тоест, ние сме тръгнали в тази посока, дали сме началото на този процес. Проф. Кътева поддържа този курс на действие и смята, че това е изключително важно за добрия краен резултат за пациента.