Кандидатът за президент на Кипър Андреас Мавроянис иска да създаде надежда за решаване на кипърския въпрос, дори такава да няма
Докато подкрепеният от левицата Андреас Мавроянис е категоричен в ангажимента си към Рамката Гутериш, в позицията на подкрепяния от десни и центристки формации Никос Христодулидис има известни нюанси.
Рамката Гутериш предвиждаше изтегляне на почти всички чужди сили от Кипър, прекратяване на режима на гаранциите от страна на Турция, Гърция и Великобритания, както и решаване на въпроса за собствеността на бежанците чрез един диференциран режим, при който в повечето случаи се дава предимство на настоящите ползватели, освен в определени зони, които ще бъдат върнати под контрола на кипърските гърци.
Повече за позицията на Мавроянис научаваме от Панос Парас, представител на изборния му щаб.
„Ако преминем към по-скорошните развития, г-н Мавроянис подкрепя Рамката Гутериш, както е формулирана през 2017 г., малко преди прекъсването на разговорите, и шестте общи точки – това е мястото, от което иска да продължи преговорите за окончателно решение на кипърския въпрос“, казва Парас.
Какви обаче са разликите в позицията на двамата кандидати?
„На другата страна е г-н Христодулидис, който очевидно говори за решение чрез двузонална двуобщностна федерация, но в същото време казва, че ще предоговори някои от шестте точки, които са основни пунктове на сближаване на позициите, от които ако отстъпим, има опасност да не достигнем до решение. Така че колкото пъти нашата страна е решавала да предоговори точка, по която е постигнато сближаване, се стига до нови забавяния и задънена улица, а г-н Мавроянис желае да преодолее безизходицата“, обясниха от щаба на левия кандидат
Дали обаче това е достатъчно да бъдат убедени кипърските турци и Турция да се върнат на масата на преговорите за федеративно решение, доколкото те вече настояват за пълна независимост на Северен Кипър?
„Това е причината, поради която за нас пътят на дипломацията не е достатъчен. Г-н Мавроянис е казвал много пъти: „Да направим каквото можем, за да създадем надежда, дори ако я няма“. Как да я създадем: чрез органичните условия на мира, които на място и в обществото отново ще сближат и управляващите. Вече 5-6 години няма разговори, имаше и различни негативни обстоятелства като коронавируса, заради който бяха затворени контролно-пропускателните пунктове. Ние искаме да се върне тази топла връзка между хората. Един друг инструмент е природният газ, да може от него да се възползват и кипърските турци, ние сме малка страна, има за всички. Друга област е културата, която сближава хората. Има и други въпроси – често наши сънародници, кипърски турци, нямат кипърски лични карти, а мнозина, може би повечето, имат право на такива. Това са крачки, които ще сближат двете общности. Разбира се, ще бъдат предприети стъпки и към Турция, чрез Европейския съюз, например по отношение на разширяването на митническия съюз, и с други стимули да се върне на масата на преговорите“, обясни Панос Парас.