Вятърната и слънчевата енергия представляват най-големият източник на електроенергия в ЕС през 2022 г., като заедно съставляват 22,3 на сто от електроенергийния микс на Европа, съобщава в свой анализ европейският институт EMBER, цитиран от Центъра на развитие на демокрацията.
За пръв път те изпреварват електроцентралите на природен газ, въглища и ядрена енергия като най-големите производители на електроенергия, посочват от неправителствената организация.
Две едновременни кризи засегнаха енергийната система на Европа през 2022 г., но възобновяемите енергийни източници смекчиха частично въздействието им, пише в анализа. Невиждана досега суша доведе до най-ниското равнище на производство на електроенергия от водноелектрическите централи от 2000 г. насам. Сушата доведе и до неочаквани аварии в ядрените централи на Франция.
Спирането на газовите доставки от Русия доведе до голям недостиг при потреблението на газ в електроенергийния сектор (185 тераватчаса (ТВтч). Пет шести от дефицита беше компенсиран от вятърните и фотоволтаичните централи, а останалата една шеста част от недостига беше покрита чрез изгаряне на повече въглища.
Въпреки очакванията не се наблюдаваше значително преминаване от газ към въглища. Производството на електроенергия от въглища даже намаля през последното тримесечие на 2022 г., като се отчита спад от 6 на сто (9,6 TWh) от септември до декември в сравнение със същия период на 2021 г. 26-те въглищни топлоелектрически централи, върнати в режим на аварийна готовност, са работили при едва 18 на сто средно натоварване през четвъртото тримесечие на 2022 г. и са добавили общо под един процент към производството на въглища в ЕС през 2022 г. Въпреки вноса на 22 милиона тона допълнителни въглища през 2022 г., ЕС е използвал само една трета от тях.
През 2022 г. използването на слънчевата енергия отбеляза ръст от 24 на сто. Нидерландия генерира 14 на сто от електроенергията си от слънцето и изпреварва предишния лидер Испания. За този резултат допринесе и фактът, че над един милион нидерландски потребители вече участват в енергийни кооперативи, а производството на електроенергия става все по-децентрализирано, посочват от института. 
През четвъртото тримесечие на 2022 година се наблюдава значително намаление със 7,9 на сто на потреблението на електроенергия в сравнение с предходната година. Тази тенденция се наблюдава в цяла Европа. Понижението може да се отдаде на сложна гама от фактори: топлото време, спестявания от страна на потребителите, предизвикано от повишението на цените и мерки за солидарност, повишената енергийна ефективност и задължителните съкращения в промишленото потребление (които ще се прилагат само до март 2023 г.).