Възрастта на пациентите, при които се установяват онкологични заболявания, спада и все повече хора между 40 и 60 години чуват диагнозата „рак“, отчетоха управителят на Комплексния онкологичен център /КОЦ/ в Русе д-р Камен Кожухаров и началникът на отделението по Онкологична хирургия д-р Бисер Начев. При жените най-разпространен остава ракът на гърдата, а при мъжете - на белия дроб.
Годишно се установяват по около 1000 пациенти от областите Русе, Разград и Силистра, които се лекуват в КОЦ. Най-големият проблем обаче е липсата на профилактика, което води до късното откриване на заболяването. А туморите при по-младите пациенти са много по-агресивни и лечението е по-сложно и трудно.
За съжаление Здравната каса не дава направления за профилактични прегледи, които да бъдат извършени от специалисти от онкологичните диспансери, а само при специалисти от доболничната помощ. Там не се правят и всички изследвания, отделно за рак на гърдата, например, тези направления се дават за жени над 50 години. В други европейски страни например това става от 40 години нагоре и така заболяването се улавя много по-рано.
От КОЦ отново призовават хората да имат здравна култура, която да включва профилактиката. Самият Онкодиспансер в Русе разчита на нова и модерна апаратура, която да помага за ранна диагностика. За всички общински лечебни заведения проблем е финансирането, тъй като се разчита на общините, а държавата също би трябвало да помага - особено за социално значими заболявания като рака.
Лекарите призоваха и за повече адаптивност от страна на държавата трябва да има и по отношение на лекарствата. Одобрени медикаменти за ЕС се вкарват веднага в другите страни, докато при нас това става със закъснение от 1-2 години. А това спъва адекватното лечение на пациентите.