В Плевен за една година са лекувани 1095 пациенти в Отделението по пневмология и фтизиатрия на болница „Сърце и Мозък", от тях 218 са били с КОВИД - 19. Това съобщи началникът на отделението д-р Илия Крачунов, д.м. Един от резултатите от ковидпандемията са многото доста забавени диагнози - заради страх на пациентите да се обръщат към своите лекари, посочи той.
По думите му има и много забавени случаи в диагностика на онкологични заболявания. ”Напоследък наблюдаваме положителна тенденция и сериозен ръст в броя на амбулаторните прегледи - все повече пациенти се обръщат за консултация. Имаме проведени над 100 ендоскопски изследвания на белите дробове”, коментира д-р Крачунов.
Нарасналият обем работа през изминалата година е довел до увеличаване на екипа. Вероятно тази година ще има ново увеличение, защото екипът е търсен от цялата страна, отбеляза медикът.
За лекарите специалисти от страната е важно да знаят, че отделението разполага със съвременна апаратура - възможности за диагностика и лечение на обструктивна сънна апнея, онкологични заболявания и редки белодробни болести. Има специализация и в лечението на остра форма на SARS-CoV-2, както и на усложненията от инфекцията. Екипът извърша диагностика и лечение на болести на дихателните пътища, като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ) и бронхиална астма, както и усложненията им като хронична дихателна недостатъчност. Специализиран е и в ендобронхиална и ултразвукова диагностика на белодробни тумори, плеврални изливи и редки болести. Има добър опит и в лечението на гнойно-възпалителни заболявания на белите дробове и съдова патология, като белодробна тромбоемболия, разполага с модерни възможности за дихателна рехабилитация.
Оборудването включва още специализиран ехограф за ултразвукова диагностика на плевра и трансторакални биопсии, съвременни видеобронхоскопи и функционална лаборатория III ниво. Лабораторията има възможности за функционално изследване на дишането (спирометрия), на дифузионният капацитет на белите дробове, телесна плетизмография, кадрио - пулмонални тестове с физическо натоварване и измерване на фракцията на NO в издишаният въздух (FENO) и др., посочват от лечебното заведение.