Става все по-трудно в поведението на властите в Скопие да разпознаем желание за доверие, посочи заместник-министър Костадин Коджабашев
Той добави, че отношението на управляващите в Република Северна Македония е унизително и недопустимо спрямо българския народ и България.
Ситуацията около честването в събота в Скопие на 151 години от рождението на Гоце Делчев породи остри реакции.
„МВнР излезе с официална писмена позиция още на 4 февруари и тази позиция остава непроменена. Подобни действия са неизпълнение на предварително поет ангажимент за осигуряване на безпрепятствен достъп на всички добронамерени граждани, желаещи да се поклонят и да отдадат почит на големия революционер Гоце Делчев“, припомни заместник министърът на външните работи.
Според него действията на властите в Република Северна Македония са нанесли сериозни беди и на процеса на възстановяване на доверие, въпреки че премиерът Гълъб Донев в една доста сложна ситуация инициира процес на деескалация. Като пример за това той посочи и посещението на вицепремиера по обществен ред и сигурност и вътрешен министър Иван Демерджиев в Скопие на 30 януари, както и визитата му на 4 февруари.
„За нас определено става все по-трудно в поведението на властите в Скопие да разпознаем желание за изграждане на необходимото доверие, приятелство и сътрудничество“, каза Костадин Коджабашев.
„Реално Република Северна Македония не е започнала преговори, от тази гледна точка казусът с вето не съществува. За да започне този процес е необходимо категорично наше условие - Република Северна Македония да впише българите, тези граждани македонски българи с българско самосъзнание, в своята конституция. Едва след това говорим за стартиране на преговорите с ЕС и оттам нататък ще говорим и за евентуална употреба, ако е необходимо, на вето“, обясни още Костадин Коджабашев.
В събота служебният министър Николай Милков разговаря с посланика на Република Северна Македония в София – Агнеса Руси, с искания за категорична нейна намеса, както и на македонската страна и възстановяване на свободата на движение, когато станаха проблемите на границата, припомни той.
По отношение на връщането на нашия посланик в Република Северна Македония той отбеляза, че се прави всичко възможно да се държат дипломатическите канали отворени и да се поддържат контактите за комуникация. Водени сме от чувството за необходимост от категорична деескалация на напрежението, нямаме интерес от по-нататъшна ескалация и усложняване на двустранния политически диалог.
„България винаги ще реагира, когато са засегнати правата и сигурността на българските граждани и на тези граждани с българско самосъзнание. Това е наше категорично искане и македонската страна много добре знае за това наше настояване“, посочи заместник-министърът на външните работи.