Представят нов сайт на архивите на Института за изследване на изкуствата
Презентацията ще бъде направена от екипа на проекта “Културното наследство в архивите на Института за изследване на изкуствата: интерактивна карта на изкуствата в България”. Демонстрациите ще бъдат в рамките на заключителното заседание на семинара “Изкуствознание, архиви и интернет: история и перспективи”, което ще се състои в петък, 27 януари, в 17:00 ч., в зала “Проф. Марин Дринов” на БАН.
Проектът "Културното наследство в архивите на Института за изследване на изкуствата: интерактивна карта на изкуствата в България" е част от по-мащабния “Изграждане и развитие на Център за върхови постижения “Наследство БГ”, финансиран по Оперативна програма “Наука и образование за интелигентен растеж” 2014 – 2020, приоритетна ос 1 “Научни изследвания и технологично развитие”, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР)”.
Основната му цел е изграждането на уебсайт, който да събере и направи достъпна за широката аудитория богатата база данни на архивите на Института за изследване на изкуствата. Задачата на тази платформа е да предостави информация и илюстративен материал в съответствие с изискванията и спецификите на всяка от изкуствоведските специалности, в чиято област е събраният архив. Едновременно с това тя напомня за важността на процеса по дигитализация на архивните документи, който днес е и единственият начин те да бъдат запазени за поколенията. Специален акцент в дейностите на проекта е началото на цифровизацията на недостъпните от десетилетия теренни киноленти в Музикално-фолклорния архив.
Центърът за върхови постижения “Наследство БГ” е проект, изпълняван от дванадесет водещи организации, които са фундамент на националната научна инфраструктура в сферите на “Културните и творческите сектори (архитектура, филми, ТВ, видео игри и мултимедия), културно наследство, дизайн, включително моден дизайн, фестивали, музика, сценични и визуални изкуства, издателска дейност, радио”, сред които е и ИИИзк-БАН Чрез своята дейност те оказват ключово влияние върху управлението и опазването на културното наследство, управлението на защитени местности и опазването на околната среда, развитието на регионите, образованието, различни икономически сектори от креативните и рекреативните индустрии, развитието на библиотечно, музейно и архивно дело, изкуствата и други. Водещи са в подготовката на студенти, докторанти, пост-докторанти, в изпълнението на проекти и качеството на публикации.
Основна цел на проекта “Наследство БГ” е да се изгради съвременна инфраструктурата за научноизследователска и иновационна дейност в сферите на креативните и рекреативните индустрии. Очакваният резултат е създаване на условия за разработване на съвременни технологии и развитие на пазарно-ориентирани научни изследвания, които да допринесат за преодоляване изоставането на страната ни спрямо водещите научни центрове на европейско и световно ниво; интегриране на български научни организации в европейското изследователско пространство; изграждане на устойчиви партньорства с водещи европейски университети и институти; засилване на връзката “наука–бизнес”. /ИРС