Политиките на сближаване бяха обсъдени от представители на местната власт и на университетските среди на местна конференция по проект "Европа в България: Общо бъдеще" в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в Стара Загора. Проектът се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия. 
В периода 2014 - 2021 г. по различни оперативни програми на ЕС в седем от общо 11-те общини на областта, сред които и областният град Стара Загора, са усвоени над 310 млн. лева, каза по време на конференцията Стоян Стоянов, заместник областен управител на Стара Загора Стоянов. По думите му тези средства са спомогнали за промяна на облика на градовете и селата в региона, за екологията и подобряването на качеството на услугите. 
За подобряване на качеството на живот в Стара Загора беше представен проектът "Прилагане на мерки за подобряване качеството на живот в град Стара Загора", финансиран от Оперативна програма "Околна среда" 2014 -2020“, чиято първа фаза бе изпълнена през последните три-четири години със закупуването на нови автобуси. Това съобщи директорът на Дирекция "Инвестиции и европейски програми" Георги Симеонов. Той подчерта, че една от основните политики на областния град през следващия програмен период е преминаването към нисковъглеродна икономика и изтъкна, че "градът иска да живее и след въглищата". 
Енергийната ефективност е един от важните приоритети, които Община Стара Загора залага в новия програмен период, каза по време на форума заместник-кметът Радостин Танев. Той добави, че програмата "Енергийна ефективност" ще даде възможност и за саниране на жилищните сгради. Хората ще могат да кандидатстват за поставяне на фотоволтаични системи върху покривите на сградите. Танев подчерта, че общината ще работи върху и възможностите за развитие на биологичните видове в града. 
Душо Гавазов, кмет на община Мъглиж, обърна внимание на темата за синергизма между местните власти и държавата. По думите му, ако държавата продължава да гледа на местните власти само като на буфер между хората и държавното управление, нещата няма да се случват,. Той посочи, че общините са основната структурна единица на "живия организъм, наречен държава".  
Гавазов подчерта, че подбалканската община много добре може да се издържа от туризъм.
Ректорът на Тракийския университет проф. Добри Ярков представи на дискусията новоизградения академичен информационен център. "Това е едно бижу на Тракийския университет, което ще бъде образователният дом на новите специалности в IT сектора - софтуерно инженерство, информационни технологии, компютърна и комуникационна техника", каза ректорът на висшето учебно заведение. 
Петко Минчев, старши експерт по социални дейности в Община Чирпан, заяви пред участниците във форума, че това е първата община в страната, която подписа договор за предоставяне на услуги по проекта "Грижа в дома" по програма "Развитие на човешките ресурси 2021-2027" и беше отличена от управляващия орган по програмата за най-бърз старт на мерки по новия програмен период. Проектът предоставя социални и интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на нуждаещи се за период от 12 месеца. Минчев каза още, че община Чирпан подготвя и проектно предложение по процедура "Бъдеще за децата".
Европейските проекти са основен инструмент, чрез който може да се подобри качеството на живот на местните жители, каза по време на третата местна конференция на БТА инж. Пламен Бараков, зам.-кмет на община Гълъбово и председател на Управителния съвет на Местната инициативна група (МИГ)  Гълъбово - Опан. „Ние сме много удовлетворени от това, че реално сме изпълнили в двата периода т.нар. план максимум, т.е. максималния брой допустими проекти, по които една община има право да кандидатства“, коментира Бараков. Той допълни, че местната инициативна група е много близо до „теоретичния максимум за усвояване на средствата по всички оперативни програми“.
Десет са одобрените национални програми съгласно споразумението за партньорство на Република България и Европейската комисия за програмния период 2021 – 2027 година, съобщи на конференцията Радка Тилева, управител на Областния информационен център в Стара Загора. Те са на обща стойност 25 млрд. лева, от които 21 са от ЕС, а 4 са национално съфинансиране. Радка Тилева отбеляза, че до средата на 2023 г. по приоритет "Иновации и растеж" на националната програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ предстои отварянето на три процедури в подкрепа на бизнеса, свързани с разработване и внедряване на иновации и подкрепа на семейни компании от творчески индустрии и занаяти.