Европроектите са основен инструмент, чрез който може да се подобри качеството на живот на местните жители, каза инж. Пламен Бараков, заместник-кмет на община Гълъбово, който днес участва в конференция по проект "Европа в България: Общо бъдеще" в Националния пресклуб на Българската телеграфна агенция (БТА) в Стара Загора. Проектът се изпълнява от БТА с подкрепата на Европейската комисия.
Бараков посочи и някои проблеми относно реализирането на проекти. Докато една община през годините има свой изграден административен капацитет да ги реализира, то бенефициентите от малките общности обикновено го нямат, има и липса на доверие, и липса на административен капацитет, коментира той.
Бараков посочи, че това, което рефлектира върху жителите на общината, е проблемът с бавната процедура. Който не се е занимавал с МИГ (местна инициативна група), той не знае какво е забавяне на проекти, причината основно е в нещо недомислено - в двустепенния етап за одобрение на всяка една процедура, смята той.
Заместник-кметът отбеляза, че община Гълъбово активно се е стремяла да участва във всякакви форми на външно финансиране. 
"Ние сме много удовлетворени от това, че реално сме изпълнили в двата периода т.нар. план максимум, т.е. максималния брой допустими проекти, по които една община има право да кандидатства. Много сме близо и до теоретичния максимум за усвояване на средствата по всички оперативни програми", коментира Бараков. Той заяви, че основната финансираща програма за местната община е Програмата за развитие на селските райони.
Едно от възможностите през 2011 година беше да създадем неправителствена организация и местни инициативни групи, поясни Бараков. По думите му основно се работи по пет мерки. По една от тях ще бъдат инвестирани 1 140 000 лева в преработка на селскостопански продукти. Ще има и финансиране на неправителствени организации в областта на културата, както и малки спортни клубове.
"До момента за този програмен период сме горди да кажем, че от постъпили 40 проектни предложения, 38 са одобрени от местната инициативна група. Има 27 сключени договора, 11 чакат все още. За съжаление, чакането е толкова дълго, че някои от нашите бенефициенти се отказват по ред причини", заяви Бараков. 
Идеята ни е през този програмен период, който очакваме, да включим и Община Симеоновград; процедурите са задействани, посочи заместник-кметът на община Гълъбово.