Музеят за история на София обновява Триъгълната кула на Сердика, създава интерактивна виртуална реалност в експозицията
Проектът “Обновяване и осъвременяване на обект “Триъгълна кула на Сердика” е по “Програма за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти” на Национален фонд “Култура”.
Доц. Ханджийска посочи, че работата по проекта е започнала миналата есен и трябва да приключи в края на настоящата година. Поетапно извършваме дейностите според графика - някои от нещата вече са готови, другите са в процес, допълни тя.
Работите по проекта са започнали с издирване и изследване на архивни материали, археологическа и фотодокументация и научни публикации, свързани с откриването, проучването и социализирането на обекта.
Дизайнерите работят по обновяване на паната, таблата и експозицията, разказа Ханджийска.
Създадена е идейна концепция за обновяване на експозиционното пространство на обекта и е изготвен тематико-експозиционен план за обновяване на витрините и пространството около кулата, посочват от музея. За целта екипът на проекта направи подбор на артефакти от археологическия фонд на музея, свързани с двете теми на експозицията – “Строителството на триъгълната кула в контекста на укрепителната система на Сердика” и “Отбранителните функции на кулата и крепостта и античното военно дело”.
Иновативен компонент на проекта е създаването на интерактивна виртуална реалност за VR Headset (очила за VR), свързана с отбранителното съоръжение, крепостната стена и северната порта на античния град. По реализирането на тази дейност РИМ-София си сътрудничи с лаборатория “Виртуална и разширена реалност”, която е част от Сдружението за научноизследователска и развойна дейност към София Тех Парк. Процесът по изготвяне на виртуалната реалност на обекта започва с работа по създаване на 3D изображение на триъгълната кула с крепостната стена и северната порта на града, намираща се западно от кулата. Целта е посетителите да “преживеят” изграждането на крепостното съоръжение и неговата отбрана.
В момента се работи активно по разработването на виртуалната реалност, отбеляза Ханджийска и допълни, че са в постоянна комуникация с разработчиците. Запознаваме се с някаква част от готовия продукт, обсъждаме корекции, допълни тя. За реализирането на дейностите по проекта е закупена и необходимата техника, като VR Headset, телевизионни екрани, лазерен мултимедиен проектор, фоторамки и др.
С цел да се улесни по-доброто осмисляне на археологическите останки на кулата от страна на посетителите, се изработва макет на обекта в мащаб 1:50, който ще бъде експониран в изложбената зала и е подходящ за тактилно опознаване от посетители с нарушено зрение. С оглед популяризирането на културното наследство на София и в частност на РИМ-София, е създадено рекламно видео, което представя експозицията на музея и част от обектите, които са под негово управление – “Триъгълната кула на Сердика”, Античния културно-комуникационен комплекс “Сердика”, археологическото ниво на базилика “Св. София”, археологическите останки в околното пространство на ротондата “Свети Георги”, археологическия парк “Западна порта на Сердика”, североизточната ъглова кула на Сердика, гробницата “Княз Александър І Батенберг” и експозицията за национално помирение.
Във фоайето на “Триъгълна кула на Сердика” са монтирани два телевизионни екрана с популяризаторски функции. На тях се излъчват рекламни видеа и постери за музея за неговите обекти и временните изложби, организирани в музейните зали и пространства.
Искаме откриването на обновената експозиция да е едно от големите събития по повод Деня на София - 17 септември, каза директорът на РИМ-София и допълни, че те по традиция правят различни събития за празника.