Румъния е на ръба на грипна епидемия. Болниците са препълнени, смъртните случаи се увеличават. Заради усложнената обстановка страната реши да спре временно износа на антибиотици. В медиите се появиха сигнали за липса или недостиг на някои противогрипни лекарства и ваксини. Потърсихме коментар от Сдружението на фармацевтите в Румъния. 
Следва интервю с Анка Крупариу - помощник-фармацевт и говорител на Сдружението на фармацевтите в Румъния
Липсва ли в момента Тамифлу в аптеките в Румъния? Появиха се много такива сигнали през изминалите дни.
Наистина за кратко време имаше дефицит на Тамифлу оселтамивир на капсули в аптеките в Румъния. Но други лекарства на базата на оселтамивир като Ебилфумин и Сегосана от 30 и 75 милиграма, винаги са били налични на пазара.
На сайта на Министерството на здравеопазването ежедневно се качва информация за запасите от производители, вносители, дистрибутори на едро и аптеки от отворен и затворен тип, за всички антивирусни средства. Но нека пациентите и потребителите да имат предвид, че за отпускане на лекарствата, съдържащи оселтамивир, в Румъния е необходима медицинска рецепта. 
Има ли недостиг на други лекарства срещу грип в Румъния? 
В момента не може да се говори за липси. Но молим пациентите да бъдат възприемчиви. Ако в аптеката няма необходимото им лекарство, те ще получат еквивалент със същия състав и ефикасност.  
Наскоро Министерството на здравеопазването публикува на сайта си точна информация за наличността в аптеките на най-търсените от обществото лекарства за лечение на дихателни инфекции. Такива, които са на базата на ибупрофен, парацетамол и оселтамивир. Бързаме да напомним обаче, че личният лекар е този, който може и трябва да реши доколко е целесъобразно предписването на антивирусно лекарство или антибиотик.
Има ли достатъчно противогрипни ваксини? Изтече информация в медиите, че при личните лекари няма такива.
Още в края на септември 2022 г. председателят на Асоциацията на семейните лекари Букурещ-Илфов информира, че това е първата година, в която противогрипната ваксина се получава навреме, още преди да бъдат отчетени първите случаи на грип. Тази година Министерството на здравеопазването закупи 1,5 милиона дози противогрипна ваксина за имунизация на лица в риск в рамките на безплатна кампания. Става дума за деца на възраст между 6 месеца и 5 години, медицински персонал, бременни жени, възрастни хора над 65 години, хора с хронични заболявания (сърдечно-респираторни заболявания, имунодефицити, рак, диабет, затлъстяване). Започна и имунизация и в обществените аптеки след препоръка и показание на семейния лекар или друг специалист. Смятаме, че ситуацията е овладяна. Можем да уверим, като се позоваваме на информацията, подадена ни от големите производители на противогрипни ваксини, че в момента няма недостиг в аптечната и дистрибуторска мрежа.  
“Има картелизация на фармацевтичния сектор в Румъния”, заяви наскоро депутатът Адриан Виенер - заместник-председател на Здравната комисия в Камарата на депутатите. Вашият коментар?
Търговските аспекти на дейността на фармацевтите, респективно взаимоотношенията договорите между аптеката/дистрибутора на едро не попадат в обхвата на задълженията и компетенциите ни.