Добрата реализация и заплащане правят Военноморското училище предпочитано място за обучение, каза флотилен адмирал проф. Боян Медникаров
Медникаров посочи, че във висшето учебно заведение се обучават около 3000 студенти и курсанти. „Освен традиционните специалности за военноморските сили, се обучават офицери за нуждите на армията в областта на кибероперациите, мехатрониката и управление на различни системи с изкуствен интелект“, каза началникът на ВВМУ. Той изрази удовлетворение и от съвместната дейност с Военномедицинската академия в София и Варненския медицински университет за обучение на военни лекари. Медникаров добави, че паралелно с това училището подготвя и специалисти за цивилния сектор. Сред тях са специалностите в сферата на корабоводенето, корабните машини и механизми, ел. обзавеждането на кораба, а по думите му от две години много добре се развива и програмата, наречена „Мениджмънт на пасажерските кораби“.
Флотилен адмирал проф. Медникаров каза още, че характерното за тези по думите му „плаващи специалности“ са добрата професионална реализация. „Техните начални заплати са от порядъка на 3500 евро или долара, като в период от няколко години тя често достига и дори надхвърля петцифрено число“, посочи началникът на ВВМУ. Той добави, че според анализи привнесеният Брутен вътрешен продукт (БВП) на годишна база в страната ни от възпитаниците на ВВМУ е над 1 млрд. долара.
„Висшето военноморско училище се занимава сериозно и с научни изследвания в различни направления. Извън стандартните изследвания, свързани с морско въоръжение училището работи по аспекти на наблюдение на морската среда, има собствена програма за наблюдение на близкия космос, работи и по направлението „Интелигентно растениевъдство“, посочи Медникаров. Той припомни, че училището участва и в полярната научна програма, където заедно със Софийския университет и с Българския антарктически институт отговаря за военния научно-изследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий", който отплава на 27 декември м. г. от Варна за Антарктида.
"Благодарение на партньорството ни с БТА и с генералния директор Кирил Вълчев Агенцията има специален пратеник на борда на кораба, като предава всеки ден новини за експедицията в текст, видеоматериали и снимки", каза началникът на ВВМУ. Той добави, че с изключение на репортера на БТА Константин Карагьозов целият екипаж на кораба е минал обучение или подготовка във Военноморското училище във Варна. „Скоро обаче и той може да стане наш възпитаник. До десетина дни ще съм на борда на кораба, ще говоря с Карагьозов и ще започнем обучение“, пошегува се флотилен адмирал проф. Боян Медникаров. Той посочи, че българският военен научно-изследователски кораб има освен логистична и обучителна функция, като припомни, че в прехода от Варна до Картахена, Испания, на борда са били група курсанти на учебното заведение с преподаватели, които провели краткосрочна практика. „На кораба има екип от трима курсанти с ръководител, които правят дългосрочна практика и ще бъдат там през цялото време на експедицията“, добави Медникаров. Той допълни, че на обратния преход в Картахена на кораба отново ще се качат курсанти на ВВМУ, които ще проведат плавателната си практика.