Отборът на Рилски спортист надигра Черно море Тича с 85:76 (17:17, 26:19, 26:22, 16:18) като домакин в Самоков в среща от 16-ия кръг в Националната баскетболна лига за мъже (НБЛ) и остава непобеден в първенството на България след 15 изиграни двубоя. За варненци поражението бе десето от 14 мача.
Двата състава изиграха оспорвано първо полувреме, като след равенство 17:17 след 10 минути, гостите поведоха за кратко във втората четвърт, но на почивката Рилски спортист взе аванс от 43:36. През второто полувреме самоковци имаха превъзходство и не изпуснаха водачеството в нито един момент. Воденият от старши треньора Людмил Хаджистиров тим имаше 11 точки преднина – 69:58 преди четвъртата част, а най-голямата разлика в мача достигна 18 точки.
Чавдар Костов бе най-резултатен за Рилски спортист с 21 точки, 6 борби и 6 асистенции, Димаджио Уигинс допринесе с 18 точки и 4 борби. Михаил Молдов отбеляза 15 точки за Черно море Тича, а Тач Ърну се включи с 13 точки и 4 борби.
Левски се завърна на победния път след успех над Черноморец с 80:70 (24:12, 16:16, 21:17, 19:25) като домакин в София. „Сините“ вече имат актив от девет победи и пет загуби в шампионата, а Черноморец продължава с баланс 6-9.
Домакините овладяха двубоя от средата на първата четвърт и в края на началните 10 минути поведоха с 24:12, въпреки че бяха без Алън Арнет в срещата. По информация на Max Sport 2, американецът е претърпя пътен инцидент и е наранил ръката си, заради което ще отсъства от игра няколко седмици. „Сините“ запазиха аванса си от 12 точки на почивката при 40:28, а след третата четвърт резултатът бе 61:45.
Николай Михайлов оформи „дабъл-дабъл“ за Левски, реализирайки 17 точки и 11 борби, а Златин Георгиев завърши с 13 точки, 7 борби и 7 асистенции. За бургазлии Макол Моайен се отчете с 21 точки и 8 борби, а с 18 точки и 8 борби отбеляза Джордан Тъкър.
Балкан преодоля съпротивата на Берое и постигна домакински успех в Ботевград със 105:71 (21:16, 27:18, 24:15, 33:22) в друг мач от кръга. За златните медалисти от миналата година победата бе 11-а от 14 мача, а Берое претърпя осмо поражение, като има и седем успеха.
Гостите затрудниха шампионите единствено в първата четвърт. До почивката Балкан поведе с 14 точки до 48:34. През второто полувреме ботевградчани поддържаха солиден аванс, който достигна до 38 точки. За домакините двубоя пропуснаха контузените Христо Захариев и Калвин Годфри.
Най-резултатен беше Димитър Димитров, който вкара 16 точки и овладя 9 борби за Балкан. Николай Грозев добави 15 точки, а по 14 реализираха Константин Тошков и Павлин Иванов. Дариъс Хол се отличи със 17 точки и 7 борби за гостите от Стара Загора, а дебют направи новото попълнение Александър Андреевич.
Отборът на Шумен отстъпи пред Академик Пловдив със 72:78 (20:8, 14:27, 19:20, 19:23) като домакин и претърпя 12-а загуба в 15 мача от началото на сезона. Пловдивчани записаха пета поредна и общо шеста победа, а имат и девет поражения.
Домакините започнаха много силно и дръпнаха с 20:8 след 10 минути игра, но баскетболистите на Академик наваксаха до почивката и обърнаха до 35:34 в своя полза. Последва равностойна трета четвърт, в която гостите удържаха преднината си и преди последния период пловдивчани водеха с 55:53. Тимът на Шумен излезе напред в резултата за 69:66 малко повече от две минути преди края, но Академик отвърна със серия от 8:0 и стигна до успеха.
Томислав Минков бе най-полезен за победителите с 15 точки и 8 борби, а за Шумен Ишмаел Ел-Амин завърши с 19 точки и 5 асистенции.
Отборите на Спартак Плевен и Ямбол ще изиграят мача помежду си от 16-ия кръг на 26 януари, а в следващия 17-и кръг се противопоставят: на 21 януари ЦСКА – Левски, Берое – Рилски спортист и Ямбол – Шумен, на 22 януари играят Черно море Тича и Спартак Плевен, а за 23 януари е насрочен двубоят Черноморец – Балкан.