ЕК чака доклада за нарушенията у нас
"Доколкото зная, резултатите от изборите все още са предварителни, тъй като не са преброени всички бюлетини, така че Комисията все още не е в позиция да коментира вота, докато процесът на броенето на бюлетините не е завършил", каза тя.
На въпрос за 350 000-те фалшиви бюлетини, които бяха открити в печатницата "Мултипринт", собственост на общинския съветник от ГЕРБ Йордан Бончев, говорителят заяви, че "Комисията е информирана са случая с незаконно отпечатаните бюлетини и за започналото предварително разследване".
Попитана дали ЕК смята, че изборите в България са били прозрачни и честни, Хансен заяви, че Комисията не е изпратила наблюдатели на изборите, но очаква докладите на чуждестранните наблюдатели преди да даде своето определение на вота в страната ни. "Комисията има информация за потенциалните нередности на изборите, но очаква те да бъдат разследвани от българските власти", добави тя.
В България вчера се състояха извънредни парламентарни избори, след като правителството на Бойко Борисов и ГЕРБ подадоха оставка на 20 февруари под натиска на масови протести в цялата страна. Българските граждани протестираха срещу корупцията на кабинета "Борисов", бедността и високите сметки за ток.
Избирателната кампания, която продължи малко повече от един месец, беше белязана от сериозни скандали свързани с подслушвания. Бяха изнесени факти, които по-късно бяха потвърдени от прокуратурата, че бившият вътрешен министър Цветан Цветанов е подслушвал незаконно политици, бизнесмени, президента на Републиката и дори еврокомисар Кристалина Георгиева. По-късно бившият земеделски министър Мирослав Найденов потвърди, че членове на правителството са били подслушвания.
Скандалът придоби международна известност. Той беше отразен от водещи световни информационни агенции и издание и се прочу като "Българския Уотъргейт".
Другият не по-малко важен проблем беше с честността на вота. Заради сериозните съмнения за пръв път в нашата най-нова история петте основни опозиционни сили подписаха споразумение, според което австрийски институт наблюдаваше честността на избирателния процес. В страната пристигна и мисия на ОССЕ в състав от 250 наблюдатели.
Но истинската бомба гръмна ден преди вота, когато в печатница в Костинброд бяха открити 350 000 незаконни бюлетини, готови да бъдат пуснати в употреба. Печатницата е собственост на член на партия ГЕРБ и близък до бившия министър Цветанов.
Източник: БГНЕС