Медиците спасяват живота ни, лекуват тялото ни, а театърът – душата. Това, което лекарите правят за физическото ни здраве, това е ролята на театъра - да се грижи за душата ни, каза в интервю за БТА директорът на Драматичния театър в Ловеч Биляна Петрова. По думите й публиката, особено в малкия град, има глад за театър. Затова трябва да се предлагат сериозни заглавия и автори, издържани като смисъл и послания. Такава е ролята на репертоарния театър, какъвто е ловешкият, каза тя.
След две години пандемия, които се оказват изключително трудни за театралите, от миналата година трупата на театъра в Ловеч отново работи на бързи обороти, поставя премиери и пълни салоните с публика.
По думите на Петрова все още обаче не могат да се преодолеят напълно последствията от КОВИД пандемията и затворените салони. 
2022 г. беше динамична и драматична по отношение финансирането на театрите
„2022 г. беше динамична и драматична по отношение финансирането на театрите. В края бе взето решение от служебното правителство да бъдат компенсирани много разходи, защото ние имахме голяма нужда от такава подкрепа. По време на пандемията заплатите бяха поети като отделно перо от държавата, което важеше за самия период на рестрикции. Това отчасти се отнася и за изминалата година. То е допълнителна подкрепа, предвид на това, че колелото няма как да бъде завъртяно с темповете и оборотите на 2019 г. В момента все още приходите не могат да бъдат догонени, което може да стане в рамките на следващите две-три години“ посочи Биляна Петрова.
По думите й, ако през 2019 г. театърът е имал 300 процента повече приходи от 2018 г., следващите две години са били „невероятен бич“, нанесли са жестоки финансови удари.
Според директора на културната институция, за да се излезе от това финансово положение, е важно да се играе много и регулярно. „Със сигурност само с премиери това няма как да се случи. Ние обаче имаме няколко представления, които обиколиха цялата страна и са приемани с голям интерес - „Службогонци“, „Испанска афера“, „Козият рог“. Също доста играхме „Илинден“, но той тръгна много силно и дойде пандемията“, заяви още Петрова.
След „Службогонци“, които се играха и на сцената в Куманово, Република Северна Македония, режисьорът и актьор Николай Урумов е заявил желание отново да работи с ловешката трупа. Спрял се е пак на българско заглавие – „Българи от старо време“, защото според него публиката търси и има нужда от тези теми, които да поддържат националния дух. Репетициите се очаква да започнат през пролетта, а премиерата да бъде през май.
Започват репетициите на „Седемте стола“ по текстове от Иля Илф и Евгений Петров
До дни започват репетициите по спечеления от театъра проект към Национален фонд „Култура“ за постановката „Седемте стола“, с режисьор Дамян Тенев, по текстове от произведението на Иля Илф и Евгений Петров „12-те стола“. „Режисьорът проследява историята, така както той я е претворил за сцена, в драматургичен текст“, каза Петрова и добави, че премиерата се очаква да бъде в края на март. 
Още този месец обаче в програмата на театъра за детската аудитория влиза „Продаденият смях”. „Това е интерпретация на Ерих Кестнер, която нашият режисьор Дарко Ковачевски с дух, въображение и чувство за хумор ще сложи на сцената с част от екипа на трупата“, добави Петрова.
Другата част от ловешките актьори играят в Яворовата пиеса „В полите на Витоша”, която представиха за пръв път в средата на декември м. г.
В репертоара на театъра е и „Слуга на двама господари“ от Карло Голдони -  поредната премиера под режисурата на Йосиф Сърчаджиев в Ловеч.
Режисьорът Димитър Илиев също предстои да работи с ловешката трупа. Той се е насочил към текстове на Георги Господинов, които разказват за времето на социализма. Творческото заглавие на проекта му е „За времето, което бе“. „Желанието беше да имаме подкрепата на автора. Важно е да имат добър диалог с режисьора. Той се съгласи, оцени това, че в целия постановъчен екип, който си е избрал режисьорът, нито един от тях няма навършени 30 години. Всички са родени след прехода, което означава, че изследването ще бъде интересно – да се завърнат към това време, без да са се докоснали реално до него“, коментира Биляна Петрова.
Тя добави, че сред актьорите има четири нови попълнения – Мелис Скендерова, Неделин Найденов, Дейвид Тумбарков, Елица Костова.
Доказалите се актьори обединяват трупата и допринасят за нейното развитие
Според Петрова е важно младите актьори да работят със стабилни и доказали се колеги, около които да се обединява трупата и това да допринася за нейното развитие. „Това се получи като своеобразна формула, защото стойностните актьори не си позволяват да принизяват изкуството, а вярват в него. Работихме с Калин Врачански, Иван Юруков, Филип Аврамов и Николай Урумов. Това, че те са разпознаваеми, допринася. Техните принципи за работа в театъра са много ценни за развитието на екипа, защото високите обороти, с които съществуват, работят, репетират и играят, след това неминуемо влачи цялата енергия към тях и всички други около тях трябва да догонят тези обороти“, посочи още Петрова.
По думите й смисълът на един градски театър, който е със собствен репертоар и трупа, е да следи както национални, така и световни автори, да търси баланс между жанровете. „Трябва да бъде хем образователен и ценен този репертоар, хем да може да разсмее. Опитваме да разширим кръгозора към заглавия и автори, които не са слагани от години на ловешка сцена. Не сме сложили нито едно заглавие, с което да бъдем упрекнати в халтура“, счита директорът.
Предстои основен ремонт на театралния салон
По думите й тази година работата на театъра трябва да бъде съобразена и с ремонтните дейности, които предстоят. Предвижда се основен ремонт на театралния салон и прилежащите помещения, обслужващи техническата част. Вече е подписан договор с фирмата, която ще извърши строително-монтажните работи, а те ще започнат през пролетта. Очаква се да приключат до края на годината. Финансирането, в размер на 1,5 милиона лева, е от капиталова програма на Министерството на културата.
Биляна Петрова припомни, че идеята за ремонта на театралния салон е още от 2019 г., когато са обновени санитарните помещения на театъра. „Оттогава последваха разговори и преговори с Министерството на културата, в които много ни помогна кметът на община Ловеч Корнелия Маринова, която не се умори да повтаря, че този ремонт е важно да се случи. Общината ни съдейства и с необходимите експерти за подготовката на проекта, изготвянето и финализирането на обществената поръчка. Ние не разполагаме с такива специалисти, а това е далечна за нас материя. За нас това е голяма битка“, посочи още директорът на театъра и добави, че ще разчитат на Общината за съдействие при контрола за коректното изпълнение на строително-монтажните работи.