Рожденият ден на българското кино бе отбелязан във Варна
„Искахме да споделим нашите емоции от хубавото българско кино и да видим какво са научили за него възпитаниците ми през годината“, сподели пред БТА ръководителят на школата Елица Матеева. Тя допълни, че има грижа да ги води на фестивала „Златна роза“, за да видят най-новите родни заглавия, но е установила, че младото поколение не познава добре старите български филми. Избрала е формата на викторина, за да ги мотивира да гледат внимателно, а всички включени заглавия, според нея, помагат да си обясним обществото ни. Празникът бе озаглавен „С любов и нежност… за българското кино“, „открадвайки“ името на филма на Рангел Вълчанов, сподели още Матеева.
Във викторината участваха петима младежи от десети до дванадесети клас, разпределени в два отбора. Те имаха задача да разпознаят заглавията и авторите на български филми от различни епохи - „Понеделник сутрин“, „Авантаж“, „Писмо до Америка“ и „Дзифт“. Участниците се показаха добре подготвени и заслужиха награда. През месец май те ще участват в работилница по актьорско майсторство, водена от Елена Панайотова, вдъхновителка на сценария на новия български филм „Майка“ на Зорница София, който тръгва официално по кината именно в Деня на българското кино 13 януари, съобщи Елица Матеева.
По време на събитието в Младежкия център във Варна възпитаниците на школата „Братя Люмиер“ прожектираха за първи път и своята най-нова продукция - 13-минутен документален филм със заглавие „Рок и свобода“, заснет от Елица Матеева и Божана Станева, с анимация от Наталия Ангелова. В него те разказват за младите инструменталисти от музикалната школа към Народно читалище „Просвета-1927“ в Аспарухово с ръководител Марин Попов, които са ги впечатлили с уменията и отдадеността си. За първи път кинолюбителите са се срещнали с тях на концерта на читалището на сцена „Раковина“ на 9 септември миналата година“, сподели Матеева.
От „Братя Люмиер“ показаха на своите гости и видео за „бащата“ на българското кино Васил Гендов, чийто филм „Българан е галант“ е показан за първи път пред публика на 13 януари 1915 г.