Димитър Василев, главен асистент във ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“: Плаването е най-полезната част от образователния процес на курсантите
Най-добрият пример, който може да се даде на студентите, е личният пример. Да ги подготвим за това, което ги очаква, предавайки им знание и с опит, сподели гл. ас. Василев. „Предизвикателствата пред моряка произтичат от отдалечеността от познатите, от всичко мило и свидно. Смяната на начина на живот е най-голямото предизвикателство, особено в началото“, предупреждава той.
Корабният механик смята, че най-важното е младите да се научат да мислят.
Става се в 03:00 часа за вахтите, които сме подели и после следват по четири часа обучителен процес. Там бъдещите механици разучават системи, общокорабна работа. Действията са рутинни, но за курсантите са интересни, защото за пръв път са на кораб за толкова дълго време. Голяма част от тях са запознати, други тепърва навлизат в материята. За учащите от по-малките курсове е още по-интересно, тъй като един път като го видят и след това го прочетат, ще се запознаят доста по-добре с детайлите, разказа гл. ас. Василев.
Сутрин правим разбор, набелязваме определени задачи, например – проследяване на дадена система, изучаване на друга или принципа на действие на конкретен механизъм. Първо трябва да намерят съответния механизъм. Когато се изправят срещу проблем и „поблъскат малко главите си“, нещата се получават. Ако им го покажеш наготово, го забравят, сподели за корабната рутина корабният механик.
Тези от курсантите, които са на първо плаване, могат да добият представа дали морето им понася, оттам да започнем. Плаването е най-полезната част от образователния процес на курсантите, отбеляза той.
„Науката е една от движещите сили на всяко едно общество и колкото повече подобни инициативи има, толкова по-добре“, сподели гл. ас. Василев за настоящата мисия на „Св. св. Кирил и Методий“ до Антарктида.