Специалният пратеник на ЕС за диалога между Белград и Прищина: Ако се завърнем към сблъсъците, можем да забравим за сроковете за постигане на споразумение
Вчера започна премахването на поставените от косовските сърби барикади, които в продължение на 20 дни блокираха Северно Косово. Граничните пунктове Бърняк и Ярине все още са затворени, а барикадите край пункта Мердаре бяха отстранени. Косовската полиция съобщи вчера, че пунктът е отворен за движение, а ситуацията там се е нормализирала напълно.
Във връзка с последните събития в Северно Косово Лайчак каза, че нивото на недоверие е по-високо от всякога и подчерта, че в момента е важно да не се позволява ситуацията да се превърне в нова криза и лидерите на Косово и Сърбия да започнат да създават благоприятна среда за продуктивни обсъждания във връзка с нормализирането на отношенията между тях, пише КосоваПрес.
Лайчак каза, че поставеният до месец март краен срок има за цел да покаже сериозността на постигането на споразумение и че според него международната общност усеща по-голяма спешност за разрешаване на въпроса между Косово и Сърбия.
Според Лайчак сръбският президент Александър Вучич и косовският премиер Албин Курти са готови да се срещнат, но резултатът от срещите им е проблем. Той изтъкна, че при последните две срещи визиите на Вучич и Курти не са съвпаднали, макар атмосферата да е била добра.
По думите му повтарящият се цикъл от напрежение, последвано от временни решения, задължава преговарящите да се ангажират „да потушат огъня, тъй като не можем да се съсредоточим върху нормализиране (на отношенията между Косово и Сърбия), когато има криза“.
„Така че както последната криза е приключила сега, докато говорим, надявам се, че след седмица няма да сме изправени пред друга криза – или можем да забравим за нормализирането“, каза Лайчак, цитиран от КосоваПрес.
„В момента имаме много благоприятна структура: имаме вниманието на висшето ръководство в САЩ и ЕС и имаме отлично сътрудничество между ЕС и САЩ, така че това е истински прозорец на възможности, някъде до декември 2023 г. или началото 2024 г.“, каза той.
Лайчак спомена и изборите за Европейски парламент и президентските избори в САЩ, които ще се проведат през 2024 г., като каза, че крайните срокове за споразумение ще бъдат забравени, ако решението не бъде постигнато дотогава.
„Ако нещата (във връзка със споразумението между Косово и Сърбия) не се свършат дотогава, ще трябва да започнем отначало. Ако се върнем към кризата и сблъсъците, тогава можем да забравим за сроковете (за постигане на споразумение)", добави Лайчак.
Във връзка със ситуацията в Северно Косово посланикът на САЩ в Белград Кристофър Хил заяви, че важното в момента е да бъде преодоляна кризата, да не се толерира насилие и да не се позволява хора да бъдат наранени, предаде Албанското радио и телевизия. Той подчерта, че през януари ще бъдат предприети конкретни стъпки за намиране на политическо решение в диалога между Косово и Сърбия.
Напрежението между Косово и Сърбия е особено високо през последните месеци. Кризата започна с решението на правителството в Прищина да смени сръбските регистрационни номера на автомобилите на косовските сърби с косовски. Въпреки че след преговори и компромис засега Прищина се отказа от това, сръбските представители напуснаха косовските институции и полицейските сили, а части на косовската полиция преминаха в населените предимно със сърби райони.
Европейският съюз и САЩ се опитват да помогнат на Косово и Сърбия да нормализират отношенията си, но засега без успех.