Според 46,2% от българите влизането на България в Шенгенското пространство е в една или друга степен важно - 14,9 на сто декларират, че е много важно, а 31,3 процента - че е по-скоро важно, показват резултатите от национално представително проучване на „Галъп интернешънъл болкан“. Една трета са повече или по-малко на обратното мнение - 16,9 на сто смятат, че по-скоро не е важно, а 15,6 процента - че изобщо не е важно.
Данните са част от ежемесечната независима изследователска програма на агенцията. Изследването е проведено „лице в лице“ с таблети между 24 ноември и 2 декември 2022 г. сред 807 пълнолетни българи. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Абсолютната максимална грешка е ±3,5% при 50% дялове. 1% от цялата извадка се равнява на около 54 хиляди души.
Останалите 21,3 % от респондентите не могат да преценят.
Резултатите от изследването на „Галъп интернешънъл болкан“ показват, че присъединяването на България към Шенген темата е много по-важна за младите и хората в активна възраст, отколкото за възрастните и пенсионерите. Като цяло личи, че в България отсъства достатъчно ясно мнение по темата, коментират анализаторите.
Те уточняват, че данните от настоящата вълна на изследване са все пак от времето преди решението от четвъртък. 
На 8 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи отхвърли с 25 гласа "за" и два "против" предложението България и Румъния да се присъединят към Шенген, съобщиха български дипломати, участвали в заседанието. Предложението за Хърватия беше одобрено.