Не повтаряйте едни и същи грешки, гласи научен доклад във връзка със срещата на ООН за опазване на биоразнообразието в Монреал, съобщи АП. Документът е публикуван в „Уан ърт джърнал“. 
Учени от целия свят отправиха предупреждение към правителствата, чиито представители участват във форума на ООН в Монреал. Надеждите са, че конференцията, известна като КОП15, ще постави цели за опазване на биоразнообразието през следващото десетилетие.  Тя започна днес и ще продължи до 19 декември. 
Специалистите предлагат на делегатите шест области на действие. Те включват по-голямо участие на местните общности. Освен директните причини за намаляване на биоразнообразието като разрушаването на територии и хабитати са включени и индиректни – например климатичните промени.
Докладът призовава официалните власти да бъдат позитивно настроени към природата и хората, изтъквайки нуждата от реалистични решения и подкрепа, насочени към местните общности. 
Сред предложенията е защитените райони да не бъдат недостъпни за хората. Вместо това местните общности да имат повече участие в опазването на видовете.
Ограничаването на газовите емисии също трябва да бъде разгледано. Според авторите на документа е важно да се насочи вниманието на хората от богатите държави и елитите към свръхпотреблението. „Консумацията в богатите държави оставя отпечатък върху биоразнообразието в бедните държави“, каза Даяна Ливърман, съавтор на доклада. 
Според организациите „Сървайвъл интернешънъл“ и „Амнести интернешънъл“ коренното население на даден регион има ключова роля за опазване на биоразнообразието. „Коренните народи са най-добрите гаранти за природата“, казва Фиоре Лонго от „Сървайвъл интернешънъл“.