Светът на нашите деца е различен и се развива динамично. Изследването и създаването на знания и нови педагогически практики става неразделна част от преподаването. Това заяви заместник-министърът на образованието и науката д-р Мария Гайдарова по време на Европейската среща на върха за образование в Брюксел. Неин домакин бе българският еврокомисар Мария Габриел, а участие във форума взеха председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, заместник-председателят Маргаритис Схинас, министри на държавите членки, евродепутати, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Заместник-министър Гайдарова подчерта, че учителите са изправени пред приспособяването на своите преподавателски практики към бързо променящото се глобално общество. Те могат да свържат своите ученици към множество програми и приложения, което позволява на децата да бъдат иновативни в представянето си на овладяване на стандартите. В България, освен висококачествена първоначална подготовка на педагогическите специалисти, са създадени условия и за тяхната последваща квалификация и кариерно израстване. Дейностите са с фокус към прилагане на компетентностния модел и на иновативни методи на обучение, каза  Мария Гайдарова.
В унисон с европейските политики и практики МОН активно и последователно прилага мерки за осигуряване на условия за осъществяване на приобщаващо образование и на диференцираната грижа за децата и учениците, включително от уязвими групи, заяви още заместник-министърът на образованието и науката.
От Отдела "Преса и медии" към Представителството на Европейската комисия (ЕК) в България съобщиха вчера, че българският еврокомисар Мария Габриел е домакин на Европейската среща на върха за образование, провеждаща се в Брюксел. 
"Мотото на най-важното ни събитие за образование в годината е "Будни млади умове". С това послание подчертаваме, че младите хора са движещата сила на Европа. Европейското образователно пространство е визия за европейско образование и обучение, даващо умения и компетентности за цял живот. То е и мисия - за Европа, в която образованието е синоним на таланти, творчество, подкрепа и иновации", наблегна Мария Габриел.
Форумът има за цел да очертае и следващите стъпки и предизвикателства. Безпрецедентен е бюджетът за образование в плановете за възстановяване и развитие на държавите членки - 71 милиарда евро. От тях 28 милиарда евро ще бъдат инвестирани в цифрово образование. "Сега въпросът е как ще се използват ефективно наличните ресурси и как ще бъдат инвестирани в иновативни и интелигентни решения", подчерта Мария Габриел.