Трети протест в Черна гора с искане за предсрочни парламентарни избори
От движението съобщиха, че „за доброто на цялата държава, нейните граждани, деблокирането на институциите и просперитета и постигането на европейски стандарт на живот, е важно възможно най-скоро да се излезе на избори“.
Според представителите на движението трябва да се оттеглят „срамните“, по техни думи, изменения в закона за президент в Черна гора, които представляват своеобразен конституционен преврат, а освен това е нужно и деблокирането на Конституционния съд.
„След втория и още по-масов протест, на който ясно дадохме да се разбере, че няма да се откажем от изпълнението на нашите искания, обявяваме, че следващото ни събиране ще се състои в понеделник в 18:00 часа пред Скупщината“, се посочва в съобщението на движението „Има ни“.
От движението казаха още, че големият брой граждани, които се включват в протестите, представлява потвърждение за справедливите им искания и желанието за истински промени в Черна гора.
Според тях, Черна гора се нуждае от спешни извънредни парламентарни избори, за да може държавата да има отговорно правителство, което ще защитава националните интереси и ще работи в полза на гражданите.
Политическата криза в Черна гора ескалира на 1 ноември, когато парламентът прие нов закон за правомощията на президента, откривайки път за избор на ново правителство. Според новия закон президентът е длъжен да предложи кандидат за министър-председател, ако кандидатът има подкрепата на 41 народни представители в парламента, отбелязва сайтът „БолканИнсайт“. Законът позволява на мнозинство от депутатите да подпишат петиция и по такъв начин да предложат кандидат за министър-председател, ако президентът откаже да предложи кандидат.
Според конституцията президентът трябва да организира консултации с парламентарните партии и да предложи кандидат за премиер с подкрепата на най-малко 41 депутати в рамките на 30 дни.
На 7 ноември Джуканович върна новия закона в парламента, предупреждавайки, че той нарушава конституцията. Според конституцията парламентът трябва да гласува отново закона и след това решението му ще е окончателно.
През август след вот на недоверие, внесен от Демократичната партия на социалистите, черногорското правителство падна. Предишното коалиционно правителство на страната също бе свалено с вот на недоверие през февруари тази година.
На 20 септември президентът Джуканович предложи предсрочни избори, след като отказа да подкрепи кандидата на парламентарното мнозинство Миодраг Лекич за министър-председател, тъй като не получи подкрепа от 41 депутати в рамките на 30-дневен период.