В Габрово се учреди сдружение с цел построяване на паметник на д-р Никола Василиади
Сдружението беше учредено от възпитаници на техническото училище, бивши учители, служители, общественици.
За изработката на монументалната фигура е ангажиран скулпторът от Габрово Адриан Новаков, автор на паметници в страната и чужбина. Новаков вече работи по проект за фигура в цял ръст с височина 2.6 метра и постамент, който ще предложи на сдружението.
За председател на сдружението беше избрана Ренета Колева, дългогодишен преподавател по български език и литература в професионалната техническа гимназия (ПТГ) „Д-р Никола Василиади“. Избран беше и управителен съвет, в който влизат Николай Дачев, Радослав Първанов, Васил Христов и Димитър Димитров. Николай Дачев е бивш кмет на Габрово, завършил гимназията, Радослав Първанов е възпитаник на гимназията, настоящ кореспондент на БТА в Габрово, Васил Христов е дългогодишен директор на училището, а Димитър Димитров е настоящ заместник-директор на ПТГ „Д-р Никола Василиади“.
След регистрацията на сдружението по законовата процедура предстои да бъде открита сметка за дарения и да бъдат създадени благотворителни инициативи за набиране на средства, заявиха учредителите.
Учредителите си поставят за цел да продължат делото на д-р Василиади по благодеяние и дарителство, за да се помнят заветите на човека, изпълнил поръчението на своя баща: „Да основат и поддържат в Габрово, родния град на баща ми, политехническо училище“ (думите са от завещанието на Никола Василиади).
На 10 юни 1881 г. в Букурещ д-р Никола Василиади прави своето завещание. За наследници на всички движими и недвижими имущества определя Евлоги Георгиев и д-р Георги Атанасович, при условието: ”Ще основат и поддържат в Габрово в княжество България, родното място на баща ми, едно политехническо или занаятчийско училище, което да носи името ми.”
Едва през 1895 г. е направена първата реална стъпка към изпълнение на завета на д-р Никола Василиади. Кожарският еснаф в Габрово се обръща с молба към Министерството на търговията и земеделието да се открие кожарско училище. Евлоги Георгиев и Иван Гешов преценяват, че кожарството в Габрово е един от главните занаяти, осигуряващи поминък, и намират за уместно откриването на училище за подготовка на школувани кожари. Те избират подходящо място и тогава се пристъпва към строежа на сградата до фабриката на братя Калпазанови. На 26 август 1895 г. сградата е открита. За директор на училището е назначен Йонко Калпазанов, завършил кожарско образование във Франция.