С мирно бдение във Велико Търново беше отбелязан Международният ден за елиминиране на насилието над жени
„Няма общ държавен поглед от всички институции към този проблем, няма разписани действия, всичко, което се прави за да се помогне на жените, преживели насилие е от неправителствени организации и доброволци“, каза за БТА Елена Димитрова, общественик и съорганизатор на проявата. По думите й най-голяма е подкрепата от страна на общините.
В община Велико Търново от началото на годината в кризисните центрове за хора - жертви на насилие и на трафик, са преминали над 300 души, съобщи Росица Димитрова, директор на Дирекция „Социални дейности“ в Община Велико Търново. Над 140 души са били настанени за 24 часа, в това число мъже, които са жертва на трафик с цел трудова експлоатация и жени - жертва на сексуална експлоатация.
Много е сериозен проблемът с насилието спрямо възрастни жени, освидетелствани от ТЕЛК- жертви на физическо и психическо насилие, посочи тя. В тези случаи предвид възрастта и състоянието им, след извеждането им от кризисния център, те биват настанявани в домове за стари хора, други се връщат в домашна среда, но когато там вече няма насилник, посочи Димитрова. Тя даде пример с жена, която повече от 40 години е била жертва на психическо насилие. „Жената събра сили и сподели със социалните институции, полицията и прокуратурата своя проблем, беше настанена в един от кризисните центрове, задвижиха се всички процедури и тя, въпреки загубеното време, вече живее по-сигурна и по-уверена в себе си“, разказа Димитрова.
Капацитетът на двата кризисни центъра за пълнолетни в община Велико Търново е за 30 души, кризисният център в село Балван за момичета, жертви на трафик и насилие, може да поеме 15 души. Много са случаите, когато жертвите на насилие решават, че ще подадат жалба, но след това се отказват, затова е важна екипната работа на всички институции и персоналното отношение към всеки един случай, посочи Росица Димитрова.