Протести разтърсиха завод в Китай произвеждащ новите модели айФон заради подведени със заплащането служители
Мъже разбиха камери за наблюдение и се сблъскаха със служители по сигурността, докато стотици работници протестираха в най-големия завод за "айФон" в света – този на "Фокскон" в китайския град Чжънчжоу. Недоволството сред служителите е предизвикано от твърдения за просрочени заплати и разочарование от строгите ограничения срещу разпространението на коронавирус.
Във видеоклипове, разпространени в социалните медии, служители казаха, че са били информирани, че компанията възнамерява да забави плащанията на добавки към заплатите им. Други се оплакаха, че са били принудени да споделят общежития с колеги, които са дали положителен тест за Ковид.
"Нашият екип проучи въпроса и откри техническа грешка, възникнала по време на процеса на включване", казаха от "Фокскон", визирайки наемането на нови работници.
"Извиняваме се за грешка при въвеждане в компютърната система", добавиха от тайванската компания, като обещаха да гарантират, че "действителното заплащане е същото като договореното", и като посоченото в официалните плакати за набиране на персонал.
Последните вълнения разкриха комуникационни проблеми и недоверие към ръководството на "Фокскон" сред част от персонала му. Някои служители обвиниха компанията, че не действа ефективно за ограничаване на разпространението на коронавирус, а след това ги заблуждава относно възнагражденията им. Извинението на "Фокскон" идва само ден, след като производителят обяви, че е изпълнил задълженията си в съответствие с трудовите договори.
Във вторник, 22 ноември, избухна протест, след като служители, пътуващи отдалеч, за да поемат работни смени, се оплакаха, че компанията е променила условията на заплащането им, разказа пред Асошиейтед прес Ли Саншан, работещ в завода.
Той е напуснал работа в ресторантьорството заради реклама на "Фокскон", обещаваща заплата от 25 000 юана (3500 долара) за два работни месеца. След като служителите пристигнаха, компанията каза, че трябва да работят два допълнителни месеца при по-ниско заплащане, за да получат тези 25 000 юана, разкри Ли.
Най-големите протести са затихнали и компанията общува със персонала, участващ в по-малки протести, е казал източник от компанията пред Ройтерс. Постигнати са "първоначални споразумения" със служителите за разрешаване на трудовия спор. Днес производството в завода е възстановено, е посочил още източникът.
Технологичната група заяви още, че ще уважи желанията на новоназначените си служители, които искат да подадат оставка и да напуснат кампуса на фабриката, и ще им предложи обезщетение под формата на "субсидии за грижи". Снимка на съобщението на "Фокскон" до служителите, видяна от Ройтерс, показва, че субсидиите възлизат на 10 000 юана (1400 щ. долара) на служител.
Местните власти в Чжънчжоу обявиха вчера, че ще проведат масово тестване за коронавирус, тъй като Китай отчете рекордните 31 444 новозаболели на ден.
Управляващата комунистическа партия се опитва да овладее вълната от заразени, без да затваря фабрики и в останалата част на страната, както направи в началото на 2020 година. Локалният подход за контрол на болестта включва "управление в затворен цикъл" на производство, при което служителите на блокираните предприятия живеят в тях, лишени от външен контакт.
В някои отношения заводът на "Фокскон" работи като малък град. Той е дом на над 200 000 служители, като комплексът разполага с общежития, ресторанти, баскетболни игрища и футболно игрище в разпростиращата се на около 1,4 милиона квадратни метра производствена база.
Фабриката, която произвежда мобилните устройства на "Епъл", включително новите модели "Айфон 14 Про" (iPhone 14 Pro) и "Айфон Про Макс" (iPhone Pro Max), е източник на 70 на сто от новите телефони на марката в световен мащаб. По-рано "Епъл" предупреди, че очаква по-слаби от очакваното доставки на тези модели смартфони.
От "Епъл" съобщиха също, че има неин персонал във фабриката в Чжънчжоу и "работи в тясно сътрудничество с "Фокскон", за да гарантира, че притесненията на техните служители са разгледани".
Служители на тайванската корпорация са казали пред Ройтерс, че тя е използвала жилищен комплекс близо до фабриката, за да подслони заразените работници и влезналите в контакт с тях, когато за първи път през октомври бяха установени заразени.