Терапевтичната роля на четенето, особено по време на криза, е била във фокуса на кръгла маса на тема: „Изследване на нагласите към терапевтичния потенциал на четенето в нетипични ситуации за индивида“ в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от учебното заведение. 
Форумът е в рамките на проект с договор № КП-06-Н45/2 от 30.11.2020 г., спечелен в Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания – 2020 г., финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Министерството на образованието и науката, с ръководител гл. ас. д-р Събина Ефтимова-Илиева. 
Ръководителят на проекта е представил резултати от проведеното национално представително проучване. Според първичните резултати от обработката на данните от проучването, 84% от респондентите смятат, че четенето на книги може да има терапевтично въздействие. Сред основните техники за преодоляване на стреса, причинен от обстоятелствата, свързани с пандемията от КОВИД-19, четенето е посочено като водеща техника. 42 процента от респондентите са чели повече от обикновено и посочват, че това им е повлияло благоприятно, разсеяло ги е от мислите за моментната ситуация и ги е накарало да се почувстват по-добре. 
Получените резултати от проучването ще допринесат за запълване на установената празнота в теоретичен и практико-приложен аспект относно изследването на терапевтичния потенциал на четенето в нетипични ситуации за индивида в България, смятат участниците в проекта.