В Стара Загора се състоя областно учение за реакция при тежко пътнотранспортно произшествие
На мястото беше инсценирана верижна катастрофа, случила се на автомагистрала по време на гъста мъгла. В инсценировката участваха цистерна, превозваща опасни вещества, четири леки автомобила и микробус с пътници, запалил се по време на инцидента. Учението започна след получен сигнал на спешния телефон 112, който беше препратен веднага до компетентните институции. При сблъсъка между превозните средства микробусът се запали, а от цистерната започна да изтича гориво. Конструкцията на единия от леките автомобили бе сериозно огъната и се наложи разрязването му, за да бъдат извадени пострадалите пътници.
Учението беше разделено на четири оперативни участъка. В първия пожарникари демонстрираха тампониране на цистерната с гориво и ограничаване на разлива.
В обособен встрани от мястото на катастрофата триаж медици оказваха помощ на пострадалите пътници от микробуса и от тежко ударената лека кола. В триажния участък работиха и психолози, които се погрижиха за изпадналите в шок участници в катастрофата.
В същото време пътни полицаи поставиха на магистралата съответните предупредителни знаци и отклоняваха движението по обходни маршрути.
"Важно е да се знае, че област Стара Загора е областта с най-много магистрали като километри. Ние сме единствената област с две магистрали - АМ „Марица“ и АМ „Тракия“. Такова занятие е много полезно и, след като направим анализ, се надявам да надградим нашите умения. Лично аз съм доволен от коректните действия и от спазването на мерките за безопасност, защото е най-важно никой от хората, които помагат, да не пострадат", каза след учението комисар Стоян Колев, директор на РД ПБЗН в Стара Загора.
След приключването на занятието областният управител Иван Чолаков заяви, че учения като това са от изключителна важност, защото показват нивото на подготовка на отговорните институции за реакция в екстремни условия и координацията между тях. Чолаков определи учението като успешно и много добре подготвено. В него участваха повече от 60 служители на различни служби сред които Областната дирекция на МВР, Районната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", Центърът за спешна медицинска помощ, Областното пътно управление, Регионалната здравна инспекция, Българският Червен кръст и доброволци от формированието към Община Стара Загора.