За внимание към демографските проблеми при изпълнението на Кохезионната политика призова вицепремиерът Атанас Пеканов
Европейските министри, отговарящи за Кохезионната политика, проведоха стратегически дебат за актуалното състояние и бъдещето на политиката за сближаване като една от най-важните за Европейския съюз (ЕС). За целите на дискусията Чешкото председателство представи аналитичен преглед на влиянието на Кохезионната политика и дългосрочните ефекти от нея върху европейските региони.
Българският вицепремиер отбеляза, че постигането на сближаване е сред основните идеи за формирането и съществуването на ЕС. Кохезионната политика е изправена пред редица глобални предизвикателства, ето защо е необходимо бъдещият фокус на политиката да продължи да бъде именно върху основните цели, с които е замислена, по пътя към устойчиво развитие и осъществяването на зеления и цифровия преходи, изтъкна Атанас Пеканов. Сред останалите акценти в неговото изказване бяха адаптирането на Кохезионната политика към съвременните геополитически реалности, облекчаване на процедурите, което не трябва да бъде за сметка на отчетността и прозрачността.
Вицепремиерът Пеканов подчерта, че демографските проблеми са сериозно предизвикателство, заплашващо успешното изпълнение на Кохезионната политика и водещо до задълбочаване на различията между регионите в ЕС, което изисква специален фокус и внимание. По време на форума беше подчертана необходимостта важните инвестиционни проекти да вървят ръка за ръка със структурни реформи, които да гарантират, че средствата се използват ефективно и прозрачно.
Съветът прие Заключения относно ролята на Кохезионната политика. В тях се прави обща оценка на ролята ѝ за насърчаване на регионалното развитие в ЕС, както и на основните предизвикателства пред изпълнението и бъдещите действия. В заключенията си Съветът припомня, че целта за социално, икономическо и териториално сближаване е в основата на европейския проект. Изтъква също значението на защитата на финансовите интереси на ЕС.
В одобрена от българското правителство позиция се акцентира върху мисията на Кохезионната политика на ЕС съгласно Договора за функционирането на ЕС за насърчаване на социално-икономическото развитие на регионите и намаляване на различията между тях. За целта целенасочената подкрепа за инвестиции, особено в по-слабо развитите региони по пътя им към устойчив растеж, трябва да продължи.
България счита, че опростяването на правилата и процедурите на политиката за сближаване е крайъгълен камък в плановете за бъдещето, който е важен за всички европейски политики и финансиращи инструменти на европейския бюджет. Важно според страната ни е също да се стремим към единни и хармонизирани правила за тяхното прилагане, уточняват от правителствената служба.