Министър Минеков е обсъдил необходимостта от укрепване на медийната свобода и плурализъм със заместник-председателя на ЕК Вера Йоурова
Срещата с Йоурова е била в рамките на проведена вчера онлайн среща, на която министър Минеков е споделил безпокойство за основните проблеми, предизвикателства и характеристики, очертаващи медийната картина в страната. "България е последна в класациите за медийната свобода в Европа и на едно от най-ниските нива в доклада на "Репортери без граници", е казал той.
Посочил е, че наред с множеството доклади и анализи през миналата година, са проведени срещи и две конференции по темата за медийната свобода и прозрачността на собствеността в медиите с представители на Европейския парламент, но ситуацията не е променена към днешна дата.
"Темата за медийната свобода не се разглежда извън МК и се наблюдава липса на обществен интерес", е казал министърът на културата. По думите му е постигнат малък напредък по отношение изсветляването на влиянието върху медийните услуги, по-точно как хора на високи позиции във властта упражняват контрол върху частни медии.
"Единствената промяна от миналата година насам е това, че министерствата в България драстично са намалили подпомагането на медии чрез разпределение на публични средства за реклама“, е казал още проф. Минеков. Той е информирал, че отсъстват данни за разпределение на публични средства за реклами в медиите.
Загрижеността по отношение на медийната среда в България е била споделена и от Вера Йоурова, се казва в съобщението на МК. Йоурова е отбелязала, че годишните доклади за върховенството на закона в ЕС идентифицират тези проблеми, а в мониторинга за медиен плурализъм България е оцветена в тъмно червен цвят, който обозначава сериозността на ситуацията.
Министър Минеков е изразил надежда, че с помощта на законодателни промени на ниво ЕС, конкретно чрез Европейския акт за свободата на медиите, ситуацията за медийния сектор в страната ни ще претърпи положителни промени. Заместник-председателят на ЕК е изразила задоволство от положителната нагласа към европейската законодателна инициатива, се казва още в съобщението на МК.
По думите им Вера Йоурова е изразила увереност, че Актът предоставя решения за появяващите се рискове, сред които непрозрачното разпределение на публични средства за реклама в медиите, политическата намеса в редакционната независимост, и ще доведе до много благоприятен ефект върху държавите членки на ЕС, като предостави една мрежа за сигурност на нивото на Съюза, която да спомогне за решаването на съществуващите в тях проблеми.
Йоурова е отчела и други проблеми у нас - например, разпространението на дезинформацията, която влияе особено силно върху общественото мнение в България и води до намаляване на доверието в традиционните медии.
Акцент по време на разговора бе и темата за сплашвания чрез съдебни производства и натиск върху журналисти от политици и олигарси, като бе изразена сериозна загриженост за зачестяващите подобни практики и невъзможността за защита - главно поради високите разходи за съдебни дела, се казва още в съобщението на МК.
Министър Минеков е обърнал внимание, че според проучване на Асоциацията на европейските журналисти всеки десети журналист в България е обект на натиск или е сплашван със съдебни дела и посочи. Множеството журналисти се чувстват сплашени от своите работодатели, а само преди дни бивш директор на една от най-големите телевизии в страната е признал публично, че върху него и телевизията е упражняван сериозен политически натиск, се казва още в съобщението на МК.
Министър Минеков е споделил още, че присъствието му в националната държавната телевизия не е желано, дори и в настоящата му функция на министър, като също така има слаб отзвук относно сигналите за корупция, изнасяни от него на редовните пресконференции, се казва още в съобщението на МК.
Цялото съобщение на МК е ТУК.