Богота и партизаните от ЕЛН изразиха оптимизъм при подновяване на мирните преговори
"Мирът е наша мечта, промените - нашият път.Ние, делегациите на правителството и на Армията за национално освобождение, се срещнахме с оптимизъм (. . .), за да изградим мир въз основа на една справедлива демокрация", се казва в комюнике, разпространено вчера след първите контакти.
Преговорите според него се очаква да продължат три седмици в столицата на Венецуела, една от трите страни гаранти на процеса (заедно с Куба и Норвегия). В тях участват трийсетина души, включително пратеници на първия ляв президент, избран през август в Колумбия - Густаво Петро, и на ЕЛН.
Започнал през 2017 г. в Куба, диалогът бе прекъснат от президента консерватор Иван Дуке (2018-2022 г.) след атентат с кола бомба през юни 2019 г. срещу полицейска школа, взел 22 жертви.
Волята за "изграждане на мир" е искане на "населението, страдащо от насилие и изключване", се казва в текста на комюникето, в който се подчертава необходимостта от "постоянни и проверими ангажименти, засяващи семената на една нова култура на мира (. . .) отвъд политическото насилие и неговите причини".
"Наблюдаваме с надежда процеса, който се оформя днес. Това несъмнено е важна стъпка към установяване на мир в Колумбия", приветстваха събитието страните гаранти.
Колумбийският комисар по въпросите на мира, назначен от Петро - Данило Руеда, заяви, че Колумбия изживява "исторически, почти уникален момент". "Първата среща (. . .) ни вдъхва увереност и дълбоко убеждение, че ще постигнем обединяващата ни цел - да бъдем дъщери и синове на една и съща родина с промени и трансформации (. . .), които ще ни дадат възможност да надхвърлим динамиката на смъртта (. . .), за да изградим нация, в която ще има място за всички ни", посочи той.
Водещият делегацията от ЕЛН Пабло Белтран също се показа оптимист - по думите му фактът, че Колумбия се управлява от ляво правителство, е "основното различие" от обстановката при неуспешните преговори преди. "Часът на промяната" удари, каза той. "В Колумбия трябва да променим всичко (. . .), колумбийците не бива да се гледат един друг като врагове", добави Белтран. Той отхвърли и съмненията на мнозина наблюдатели, говорещи за разцепления сред бунтовниците: "ЕЛН не подписва това, което не може да спази, а каквото подпише, го спазва".