Иван Гранитски и Боян Ангелов са поети, които съчетават философската дълбина с усещането за родова памет, каза литературният критик Георги Цанков
„Боян Ангелов и Иван Гранитски са едновременно и учени, и издатели, и поети. За мен е много приятно, че мога да представя хора, които познават българската и световната литература от Античността до наши дни и успяват да направят връзките между епохите”, каза пред БТА доц. Георги Цанков от Института за литература при БАН. По думите му двамата автори са хора, които имат мисията да издават най-доброто – както от български автори, така и от световни. „Те са прекрасни поети, които съчетават философската дълбина с усещането за родова памет, което е много важно”, допълни Цанков.
Пред БТА Боян Ангелов разказа, че „П(р)освещения“ е концептуална книга. „Досега в моите книги се опитвах да не повтарям старо стихотворение, особено в различни стихосбирки. Но този път реших да събера посвещения, които съм разделил в три цикъла. Първият е с посвещения на писатели, на дейци от Възраждането и от по-ново време, които са допринесли за българската култура и просперитет. След това е цикъл, в който са включени поети и писатели, които вече не са между живите, но с които съм бил приятел. И третата част е за приятели, които за радост, са живи още”, каза Ангелов.
Според него заглавието „Посвещения” отговаря най-много на замисъла на книгата му, но си позволява да я нарече „П(р)освещения”. „Защото смятам, че за една немалка част от българското общество като палимпсест са заличени имена на герои, на хора, които са допринесли за развитието на България. Мисля, че ние като писатели, въобще като хора, сме длъжни да се обръщаме към тях и към тяхното дело и, доколкото можем, да напишем нещо за тях. Пък дали сме успели, само читателите могат да кажат”, каза Боян Ангелов.
Книгата „Акварел” на Иван Гранитски съдържа 50 поетични октави и 28 акварела на художника Ивайло Мирчев. Пред БТА Гранитски посочи, че една октава съдържа две четиристишия, тоест осем стиха. Той допълни, че текстовете в книгата са създадени почти паралелно с рисуването на акварелите. „Ние сме отдавнашни приятели с проф. Ивайло Мирчев и сме духовни съратници. Има негови акварели, върху които аз съм разсъждавал и така са се родили някои от октавите. В други случаи той е чел мои октави и е рисувал съответния акварел. Така че това е една всъщност двойна книга – с поезия, поетически образи и пластически образи”, разказа авторът.
По думите му книгата е „пасторално дуална”, защото разглежда както природата, сезоните, радостта от енергията и пълнокръвието на живота, така и някои нравствени послания. Според Иван Гранитски в „Акварел” могат да бъдат открити „паралели между природното и човешкото, всички кръговрати на човешкия живот и на природата, смяната на сезоните, което се наблюдава не само в природата, а има смяна на сезоните и при човека – детство, юношество, зрялост, старост”. „Борбата, а и приливането между светлина и мрак, живот и смърт, плюс и минус. Тази диалектика на превъплъщенията на формите ме е вълнувала в моята поезия. Същото може да се каже и за акварелите на проф. Ивайло Мирчев”, посочи поетът.
По думите на Гранитски двамата с Ивайло Мирчев са си сътрудничили „по най-естествен начин”. „Като разговаряхме и като споделяхме идеи. А понякога идеите са като един музикален мотив, като един фрагмент от нюанс, като една визия за един пейзаж. От един пейзаж, който Ивайло Мирчев рисува с прекрасните си акварели, или пресъздава една душевна картина – тоест може да бъде и душевен пейзаж – това ме мотивира и ме зарежда с поетична енергия и аз пиша свой стих. Същото се е получавало и при него. Прочитайки някои стихове, той се е вдъхновявал и е рисувал”, каза поетът.
Проф. Ивайло Мирчев също присъства на представянето на двете книги в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. Художникът посочи, че картините му в „Акварел” не са илюстрации. „Те са инспирации, те са по-скоро духовни вибрации. Те са онова, което сближава, което ни сдвоява…”, каза Мирчев.
Пред събралата се публика Иван Гранитски разкри, че с Ивайло Мирчев подготвят и втора книга. Тя ще носи заглавието „Пастел” и ще съдържа повече стихове на поета, както и картини на художника, изпълнени с различна техника, а именно – с пастели.